Skaut Sport

Kardif protiv Vinsenta Tana: Plava ptica je jača od crvenog zmaja

Ova borba ostala je kao primer koliko duboko navijači mogu biti povezani sa simbolima svog kluba i koliko su spremni da se bore za očuvanje njegovog identiteta. Kardif je možda na terenu prošao kroz uspone i padove, ali iz ove borbe izašao je sačuvanog duha i u plavom.

13.04.2025. 16:23h

Main Article Image
Slika: Guliver/xMikexJones NewsxImagesx

167

0

Velšani su narod duboko vezan za svoje korene, tradiciju i simbole. Njihov ponos meri se slavnom istorijom, pripadnošću i vernošću zajednici. U zemlji gde zmajevi nisu samo mit, već deo nacionalnog duha, i gde pesma sa tribina ima posebnu snagu, menjati identitet voljenog kluba predstavlja ozbiljan zločin. To je napad na ono što ljudi osećaju kao svoje. Za navijače Kardif Sitija, identitet kluba više je od fudbalskog tima, istinski je simbol grada, prošlosti i ponosa jednog naroda. 

Početkom 2010-ih godina, fudbalski klub Kardif Siti, poznat i kao "Plave ptice", našao se u središtu jedne od najkontroverznijih epizoda u modernoj istoriji engleskog fudbala. Taj period obeležila je žestoka borba između navijača kluba i vlasnika, malezijskog biznismena Vinsenta Tana, koji je pokušao da promeni identitet kluba.

Vinsent Tan, izvor: xMarkxxHawkinsx
Kada je Tan preuzeo klub 2010. godine, obećao je finansijsku stabilnost i ulaganja koja će pomoći Kardifu da se plasira u Premijer ligu. Međutim, 2012. godine šokirao je navijače najavom da će promeniti tradicionalne boje dresova iz plave u crvenu, a klupski grb zameniti dizajnom u kojem dominira crveni zmaj, simbol koji ima jaču konotaciju u njegovoj domovini, Maleziji. Ipak, treba napomenuti da je zmaj jedan od simbola velške istorije i mitologije, ali ne i kluba.
Izvor: X/Footy Headlines
Tan je tvrdio da će promena boja i grba povećati privlačnost kluba na azijskom tržištu, što bi donelo veću zaradu i globalnu prepoznatljivost. Ipak, za navijače Kardifa to je značilo izdaju istorije i identiteta kluba koji datira još od 1899. godine.

Ono što je usledilo bila je organizovana i uporna kampanja navijača, protesti na stadionu, transparenti s porukama "We're blue, we’re Cardiff" i masovno odbijanje nove klupske opreme. Neki su čak bojkotovali utakmice. Bez obzira na plasman u Premijer ligu 2013. godine, tenzije nisu jenjavale. Navijači su osećali da su izgubili deo svoje tradicije zarad profita. A Tana, je profit mnogo više zanimao od uspeha kluba, naročito zato što Kardif ni tada, kao ni danas nije jedini klub koji je u njegovom vlasništvu. 

Navijači protiv Tana, izvor: Guliver/COLORSPORT Winston Bynorth
Pod sve većim pritiskom i suočen s padom popularnosti, Tan je 2015. godine popustio. Klub je zvanično vratio tradicionalne plave dresove i obnovio originalni grb, što je dočekano s oduševljenjem i olakšanjem među navijačima. Crvena verzija zadržana je kao gostujuća garnitura. 

Engleski fudbal, iako je Kardif velški klub, izrazito polaže na tradiciju, stoga nije ni čudo što se ovakvi potezi vrlo retko dočekaju sa oduševljenjem.

Guliver/xMikexJones NewsxImagesx
Ova borba ostala je kao primer koliko duboko navijači mogu biti povezani sa simbolima svog kluba i koliko su spremni da se bore za očuvanje njegovog identiteta. Kardif je možda na terenu prošao kroz uspone i padove, ali iz ove borbe izašao je sačuvanog duha i u plavom.