Let u smrt: Argentinac koji nikada nije stigao u jato „plavih ptica“ | Skaut Sport

Let u smrt: Argentinac koji nikada nije stigao u jato „plavih ptica“

Emiliano Sala, argentinski fudbaler rođen 31. oktobra 1990. godine u mestu Kuluku, region Santa Fe, Argentina. Gotovo svaki južnoamerički fudbaler dolazi iz nemaštine, i svaka priča o fudbalerima sa tih prostora zvuči kao kliše

06.02.2025. 19:49h

Main Article Image
Slika: Guliver/MikexJones NewsxImages

5973

0

 Kasni januar 2019. godine, poslednji dani prelaznog roka u Evropi. Pravni timovi gotovo svih ekipa na starom kontinentu utrkuju se s vremenom ne bi li završili zimska pojačanja. Jedan transfer je završen, obavljeni su lekarski pregledi, potpisan je ugovor. Mediji su objavili, argentinski napadač Emilijano Sala prešao je u Kardif za 15 miliona funti. Ali, ovaj transfer nikada neće biti realizovan. Njegovu realizaciju, sprečiće nepovoljni vremenski uslovi i smrt.

No krenimo redom. Emiliano Sala, argentinski fudbaler rođen 31. oktobra 1990. godine u mestu Kuluku, region Santa Fe, Argentina. Gotovo svaki južnoamerički fudbaler dolazi iz nemaštine, i svaka priča o fudbalerima sa tih prostora zvuči kao kliše. Odrastao je u skromnim uslovima, radnička porodica, mali prihodi roditelja i velika želja za uspehom u fudbalu. Jedini način za izlazak iz nemaštine.

Guliver/MarkxxHawkinsx

Kao omladinac kalio se u lokalnim klubovima, a navijao je za Independiente. No lokalni skauti koji su radili za akademiju povezanu sa Bordoom i Majorkom uvideli su talenat u ovom vižljastom dečaku. Sa 17 godina okušaće se u rezervnoj ekipi Majorke, a profesionalni staž započeće u Bordou. No u francuskom velikanu se neće naigrati, jer će veći deo vremena provesti u drugim francuskim klubovima, uključujući Orlean, Nior i Kaen, gde je izgradio reputaciju pouzdanog napadača. Njegova prava afirmacija došla je u dresu Nanta, gde je postao jedan od najboljih strelaca ekipe. Upravo partije u dresu „kanarinaca“ Salu će preporučiti brojnim klubovima. Tih godina, kineski fudbal još je bio u snazi, ponuda sa dalekog istoka nije manjkalo, ali jedna ponuda ga je zaintrigirala. Ispostaviće se kao presudna. Tadašnji premijerligaš iz Velsa, Kardif Siti poslao je ponudu koja je odgovarala i Sali i Nantu. Troipogodišnji ugovor vredan 15 miliona funti i igranje u najjačem fudbalskom takmičenju na planeti. Kineski klubovi nudili su više novca, ali Emilijano je želeo da ostvari san, da zaigra u Engleskoj, tako da finansije nisu bile presudne. Međutim, ova sjajna priča pretvorila se u tragediju 21. januara 2019. godine, kada je privatni avion tipa „Pajper Malibu“, kojim je putovao iz Nanta u Kardif, nestao iznad Lamanša. Avionom je upravljao pilot Dejvid Ibotson, koji, kako je kasnije utvrđeno, nije imao potrebne dozvole za obavljanje komercijalnih letova.

No Sala je prvo obavio lekarske preglede i potpisao za Kardif. Tadašnji menadžer „plavih ptica“ Nil Vornok ponudio mu je da ostane i sa tribina posmatra meč protiv Njukasla, ali Sala je imao drugačije planove. Želeo je da se vrati u Francusku, pozdravi sa saigračima i onda se stavi na raspolaganje novom treneru. To mu je odobreno, a ispostaviće se da je to bila kobna odluka. Sala je važio za skromnog momka, živeo je u gradiću u okolini Nanta i jedan lokalac je kasnije pričao da je upravo po povratku iz Velsa Emilijano došao da se pozdravi sa gotovo svima koje je poznavao. Od igrača, preko komšija, do lokalaca koji su radili u okolini njegovog doma. Dva dana kasnije, 21. januara krenuo je na poslednje putovanje. U večernjim časovima, avion je poleteo ka Velsu, a iznad Lamanša, kod ostrva Olderni je nestao sa radara. Odmah je alarmirana kompletna javnost, nadležni u Velsu, Engleskoj, Francuskoj su sve raspoložive snage angažovali u potragu. Dani su prolazili, bez ikakvih rezultata. Nakon četiri dana, nadležne službe su poručile da šansa da se Sala pronađe živ više ne postoje, ali potraga je nastavljena. Tek početkom februara, locirana je olupina aviona, ali u njoj je pronađeno samo jedno telo. Obdukcija je utvrdila je reč o argentinskom fudbaleru, a telo pilota nikada nije pronađeno.  Istraga je pokazala da su obojica bili izloženi visokim nivoima ugljen-monoksida pre pada aviona, što je najverovatnije uzrokovalo gubitak svesti i nesposobnost da kontrolišu letelicu. Smrt je nastupila zbog brojnih povreda glave i tela. Dalja istraga otkrila je niz propusta u organizaciji leta, uključujući neispravnu dokumentaciju, nepravilnosti u vezi sa pilotovom dozvolom i neadekvatnu bezbednosnu proveru aviona. Nesreća je potresla fudbalski svet, a klubovi, igrači i navijači širom sveta odavali su počast. Krajem januara brojni svetski mediji došli su u posed poslednje audio poruke, koju je sala poslao prijateljima, gde je konstatovao da se plaši te da sa avionom nije sve kako treba. 

Salina smrt ujedinila je navijače klubova za koje je igrao. Nant mu se odužio povlačenjem dresa sa brojem devet. Ali, odnos Nanta i Kardifa došao je čak do suda. Kardif nije želeo da isplati kompletan iznos transfera. Nant je insistirao na isplati dogovorenog transfera od 17 miliona evra, tvrdeći da je transfer završen pre Saline smrti. Kardif je, s druge strane, odbijao da plati, navodeći da transfer nije bio pravno završen u trenutku nesreće. FIFA je u septembru 2019. presudila u korist Nanta, naredivši Kardifu da plati prvu ratu od šest miliona. Kardif se žalio Sudu za sportsku arbitražu (CAS), ali je u avgustu 2022. CAS potvrdio odluku FIFA-e, obavezujući Kardif na isplatu prve rate. 

U znak sećanja na Salu, održan je i turnir na kom su učestvovale ekipe iz Francuske, za koje je Argentinac nastupao.