Skaut Sport

Najkraći trenerski mandati u istoriji fudbala: Na klupi kraće nego što traje poluvreme

Razlozi su razni od neslaganja s upravom, preko katastrofalnih rezultata, pa do čistih bizarnosti

10.04.2025. 20:13h

Main Article Image
Slika: Guliver/AP Photo/Juan Karita

10103

0

U svetu fudbala često ističemo trenere koji su decenijama oblikovali identitet svojih klubova. Imena poput sera Aleksa Fergusona (Mančester Junajted), Arsena Vengera (Arsenal), pa i Dijega Simeonea (Atletiko Madrid), sinonim su za kontinuitet i uspeh. Njihovi mandati su merili vreme, menjali generacije i ostavili dubok trag u istoriji fudbala.

Ali, kako to obično biva u fudbalu postoji i ona druga strana medalje. Strana gde treneri ne dobiju ni priliku da raspakuju kofere, a već su na izlaznim vratima. Razlozi su razni od neslaganja s upravom, preko katastrofalnih rezultata, pa do čistih bizarnosti.

Evo 12 najkraćih trenerskih mandata koji su ušli u fudbalske anale i to ne zbog trofeja.

Brajan Klaf legenda Derbija i Notingem Foresta, sa kojim je osvojio čak dva trofeja Lige šampiona, imao je jedan izuzetno kratak angažman. Klaf se nije proslavio u Lids Junajtedu, tamo je proveo svega 44 dana. Klaf nije bio ni prihvaćen u Lidsu od strane igrača, pa je vrlo brzo napustio ekipu iz Jorkšira, nakon samo 44 dana. O tome je čak snimljen i film “The Damned United” .

Ako je Klafov mandat u Lidsu bio kratak, vredno je napomenuti da postoje i kraći. Les Rid se na klupi Čarltona zadržao svega 41 dan, odnosno od 14. novembra do 24. decembra, 2006. godine. Za ovaj kratak period, Rid je uspeo da ostvari samo jednu pobedu, a uspeo je da u Liga kupu ispadne od tadašnjeg četvrtoligaša Vikomba. Otkaz je dobio na Badnje veče, pa je zaradio i nadimke  "Les Misérables" and "Santa Clueless". Na kraju sezone, izglasan je za najgoreg menadžera u istoriji Čarltona. 

Dan kraće na poziciji menadžera proveo je Aleks Mekliš. U sezoni 2012/13 vlasnici Notingem Foresta bili su investitori iz Kuvajta. Cilj je bio plasman u Premijer ligu, ali Mekliš to nije uspeo. Nakon samo sedam utakmica, jedne pobede, dva remija i četiri poraza uručen mu je otkaz. Poslat je kući kao nedovoljno dobar, a on se nakon toga pravdao da nije upravljao transferima u klubu. 

Mančester siti u poslednjoj deceniji prošlog veka važio je za prosečnu ekipu, ni približno onome što predstavlja poslednjih deceniju i po. U sezoni 1996/97 za trenera su postavili Stiva Kopela. Cilj nije bio napad na trofeje, ali stres koji je Siti podario navijačima bio je previse i za tadašnje stanje u klubu. Za samo 33 dana, Kopelov Siti je zabeležio dve pobede, remi i tri poraza. Nakon nešto više od mesec dana ispraćen je sa “Siti Graunda” (tadašnjeg stadiona Građana). 

Krajem prve decenije ovog veka, Kvins Park Rendžers je pretendovao da postane nova sila u engleskom fudbalu. Berni Eklston i Flavio Briatore su probali da od ovog kluba naprasno stvore stabilnog Premijerligaša. No, to im nije uspelo. Kada su u sezoni 2009/10 pokušali sa Polom Hartom računali su da su pogodili. A Hart se na Loftus Roudu zadržao kao u pit stopu. Samo 28 dana jedna pobeda na pet utakmica i momentalni otkaz su vrhunac njegovog rada. 

Svonsi Siti je balkanskoj javnosti postao poznat ulaskom u elitni rang engleskog fudbala. Ali nekada su bili samo puki epizodisti i u nižim ligama. Početkom devedesetih, za godinu i po promenili su čak šest menadžera. Miki Adams ih je vodio samo 13 dana, tri utakmice i sva tri poraza. No, Adams može da bude zadovoljan, Svonsi ima i trenera koji je klub vodio kraće od njega. 

Jedan simpatičan primer dolazi iz Kembridž Junajteda. Krajem 2009. godine, angažovali su tada neiskusnog Martina Linga, koji je na klupi bio devet dana. Za nepune dve sedmice, nije stigao ni da debituje na klupi, već je odmah ušao u sukob sa upravom, pa je ispraćen. Nakon smene direktora, vratio se u klub i vodio ih na 87 utakmica. Ali ostaje upamćen prvi mandat, od devet dana bez zvanične utakmice. 

Kratak mandat na klupi jednog kluba imao je i sada pokojni Siniša Mihajlović. On je tokom 2018. godine samo devet dana bio zvanično na klupi Sportinga. Tako kratkom mandatu nije presudilo neko loše izdanje, već promene na vrhu kluba. Mihajloviću je nova uprava uručila otkaz, a taj slučaj je na kraju završio i pred sudom u Lozani. 

A sada trener sa najkraćim stažom u istoriji Svonsija. Kevin Kulis je na klupi bio samo osam dana. Vodio je “labudove” dva meča, doživeo dva poraza i otišao. Ako pitate upravu otpušten je, ako pitate njega, podneo je ostavku. S obzirom da se ovo dogodilo 1996. godine, pitanje je kome se može verovati. 

Ekipa koja je prethodnih godina bila poznata po “kratkom fitilju” za trenere, svakako je Votford. Retko ko se tamo zadržao dugo, ali Bili Mekinli je izdržao takođe samo osam dana. No, on suštinski nije bio loš. Na dve utakmice pobeda i remi, što svakako nije povod za otkaz. Ipak, uprava nije bila oduševljena kako je tim igrao, smatrali su da su isuviše defanzivni pa je Mekinli pobegao glavom bez obzira. Zamenio ga je Slaviša Jokanović koji je klub uveo u Premijer ligu, ali ubrzo je i on otpušten. 

Guliver/AlanxWalterx

Dugogodišnji nosilac titule menadžera sa najkraćim stažom, bio je Dejv Baset. On je legenda Vimbldona, ali 1984. godine preuzeo je Kristal Palas. Nakon samo četiri dana, bez zvaničnog meča, Baset je raskinuo ugovor sa “orlovima” i vratio se kući. U Vimbldon.  

Luda glava argentinskog fudbala Marselo Bjelsa na klupi Lacija bio je samo dva dana. Navnodno bio je razočaran što uprava kluba nije imala sluha za njegove ideje. Na funkciju je stupio 6. jula, a ostavku podneo dva dana kasnije, 8. jula 2016. godine. 

I apsolutni šampion, ali i čovek sa kojim se sudbina poigrala zove se Liroj Rosenior. Torki Junajted je očajnički tražio trenera koji može da ih pomeri iz Konferencije. Izbor je pao na Roseniora, koji je potpisao ugovor, ali nije bio svestan šta se događa u tom trenutku. Dok je on bio promovisan u novog menadžera, vlasnička struktura je promenjena. Kada je predstavljanje završeno, novi vlasnik mu je saopštio da je otpušten. U klubu je proveo samo 10 minuta. Verovatno je mislio da je u pitanju skrivena kamera. 

Ovi primeri svedoče da trenerski posao nije uvek glamurozan, nekima je fudbalska klupa bila topla taman toliko da sednu i odmah ustanu. Na kraju, dok jedni pune vitrinu trofejima, drugi pune rubrike kurioziteta. Njima se taj trenerski staž praktično nije morao ni upisivati u radnu knjižicu.U fudbalu, kao i u životu, nekad si heroj, nekad fusnota.