Skaut Sport
ad banner
ad banner

Steaua, FCSB i Dinamo: Rivalstvo koje (ni)je ono što je nekad bilo

Bukurešt, stara evropska prestonica, ponosi se bogatom istorijom i znamenitostima poput čuvene zgrade parlamenta, najveće administrativne zgrade u Evropi i prelepog Starog grada. Međutim, jedna od najpoznatijih znamenitosti rumunske prestonice, jeste fudbalsko rivalstvo između Steaue i Dinama, “sukob” koji traje više od sedam decenija

15.03.2025. 18:26h

Main Article Image
Slika: Guliver

12128

0

Gvozdena zavesa, komunistički režim Čaušeskua. Na fudbalskoj mapi sveta, Rumunija nije zauzimala važno mesto, no to ne znači da nije bilo kvalitetnog fudbala. To će pokazati poslednje godine vladavine diktatora, s obzirom da je Steaua 1986. postala prvi klub sa istoka Evrope koji će se okititi titulom šampiona kontinenta.

Bukurešt, stara evropska prestonica, ponosi se bogatom istorijom i znamenitostima poput čuvene zgrade parlamenta, najveće administrativne zgrade u Evropi i prelepog Starog grada. Međutim, jedna od najpoznatijih znamenitosti rumunske prestonice, jeste fudbalsko rivalstvo između Steaue i Dinama, “sukob” koji traje više od sedam decenija.

Steaua i Dinamo nisu obični fudbalski klubovi. Njihovo rivalstvo rođeno je u vremenu kada je Rumunijom čvrstom rukom vladao poznati diktator Nikolaj Čaušesku.

Steaua je osnovana 1947. godine kao vojni klub, pod kontrolom rumunskog Ministarstva odbrane. Bila je simbol snage, moći i režima.

Dinamo, sa druge strane, osnovan je 1948. godine i bio je klub tajne policije (Securitatea) – ozloglašene službe koja je nadzirala i kontrolisala gotovo svaki aspekt rumunskog društva. Dinamo je nastao objedinjavanjem dva kluba Uniree Trikolor i Makabi Bukurešt (nekadašnji klub lokalne jevrejske zajednice).

25030827386414.jpg 9.17 MB

Od samog početka, rivalstvo je nadilazilo sport, to je bio sukob dve moćne frakcije unutar komunističkog sistema.

Već po prvim danima od osnivanja, obe ekipe su se pozicionirale kao dominantne snage u rumunskom fudbalu. Dinamo i Steaua su se smenjivali na tronu. Steaua je dominirala u ranim godinama, dok je Dinamo, uz podršku tajne policije, sporadično uspevao da preuzme kontrolu u kasnijim dekadama.

Oba kluba izrazito su popularna širom države, ali isto tako su jednako omraženi, jer ih navijači drugh klubova gledaju kao miljenike režima. 

Vrhunac mržnje dostignut je 80-ih godina, kada je Čaušesku, direktno podržao Steauu, omogućivši joj status neprikosnovene sile rumunskog fudbala. Kulminacija je došla 1986. godine, kada je Steaua osvojila Kup šampiona, pobedivši Barselonu u finalu i postavši prvi istočnoevropski klub koji je osvojio elitno evropsko takmičenje.

Za navijače Dinama ovo je bio vrhunac. I oni su tvrdili da država favorizuje Steauu, dok je Dinamo, iako moćan, uvek bio u senci političke moći vojske.

Kada je reč o trofejima, Steaua je značajno uspešnija od gradskog rivala. Osim međunarodnog trofeja, Steaua je najtrofejniji klub u Rumuniji. U svojim vitrinama ima 27 titula nacionalnog prvaka, 24 kupa, sedam superkupova. Sa druge strane, Dinamo ima 18 liga, 13 kupova i dva superkupa. U međusobnim susretima, ponovo je uspešnija Steaua, koja je u dosadašnjih 188 susreta, ostvarila 70 pobeda, naspram Dinamovih 61, a bez pobednika završeno je 57 puta. 

Kao i svako vatreno rivalstvo i ovo prate huliganski sukobi, pa je ovo utakmica koja uvek iziskuje značajne policijske snage koje obezbeđuju dolazak na stadion. Među najpoznatijim “ispadima” bilo je paljenje tribine Steauinog stadiona na kojoj su bili smešteni navijači Dinama. Kolika mržnja vlada među navijačima, pokazali su dinamovci 2016. godine na meču Lige šampiona. Steaua je igrala protiv Mančester Sitija, poražena je 0:5, a na tribinama se pojavio transparent sa natpisom “Doar Dinamo Bucurest” što bi u prevodu značilo “Samo Dinamo Bukurešt”. 

Guliver/AlexxNicodim

Padom režima 1989. godine, promenilo se mnogo toga, ali ne i odnos između dva kluba. Naprotiv, rivalstvo je postalo još sirovije i emotivnije.

Devedesete su bile zlatno doba za Dinamo, koji je iskoristio političke promene i ponovo se vratio na vrh. Steaua, iako finansijski oslabljena, i dalje je imala jaku bazu navijača i osećaj istorijske nadmoći. Sve do dolaska čuvenog investitora Điđija Bekalija.

Upravo njegov dolazak, doneo je jednu kontroverzu. Ko je kome rival, te koja je Steaua prava? 

Nezadovoljstvo rumunske vojske i Ministarstva odbrane, u kom pravcu ide klub dovelo je do pravne borbe, koja rezultirala stvaranjem dva kluba. Bekalijev klub je izgubio pravo da koristi ime i grb Steaue, pa je zbog identifikacije sa istorijskom Steauom, naziv preimenovan u FCSB (FC Sport Bekali). Sa druge strane, vojska je osnovala novi klub pod imenom CSA Steaua, koji je sada u drugoj ligi.

To je dovelo do stvaranja novog derbija, ali i podele među navijačima najvećeg kluba. Jedan deo ostao je veran FCSB-u, dok je drugi ostao veran “novoj” Steaui.

Upravo zbog toga, na pravi, istorijski Večiti derbi Rumunije za većinu stanovnika te zemlje godinama je na “čekanju”. Bilo kako bilo, koji god klub smatrali za pravu Steauu (a sud je rekao da je to onaj vojni klub) rivalstvo između Dinama i Steaue nije samo pitanje golova i titula. To je duel dva različita sveta, duel isprepletane istorije, kao i moći vojske i tajne policije. 

U Bukureštu, nije važno samo ko pobeđuje, već i ko nosi “teret” istorije na svojim leđima.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner