Skaut Sport

Strast i papir na obalama Zapadne Morave: “Zebrasto 032” ljubav prema Borcu iz prizme fanzina

Novo doba donelo je mnoge izazove, fanzini su gotovo relikt prošlosti, ali mala grupa vernih navijača kluba koji je nekada harao jugoslovenskim i srpskim terenima, odlučila je da ostavi trag, ali i da mlađim generacijama objasni, šta znači biti navijač Borca

11.04.2025. 21:19h

Main Article Image

177

0

U vremenu kada je sve brzo, digitalno i često površno, fanzin se čini kao gotovo zaboravljena forma izražavanja. Međutim, baš zato što je sporiji, ličniji i “ručno rađen”, on nosi ono što društvene mreže često gube – dušu. “Zebrasto 032” je upravo takav projekat, nastao iz ljubavi,  prema jednom malom, ali izrazito simpatičnom klubu, Borcu iz Čačka, iz potrebe da se očuva lokalni identitet i da se stvori prostor za navijački glas koji nije ograničen algoritmima i lajkovima.

Priča o “Zebrastom” fanzinu vodi vas iza kulisa jedne iskrene, navijačke inicijative koja se ne završava poslednjim zviždukom na stadionu ili haki. “Zebrasto 032” nije samo omaž sportskim događajima, onih 90 minuta na zelenom terenu ili 40-ak u hali. Iskrena priča potekla sa obala Morave, omaž je gradu, tribini, istoriji Borca i Čačka. Fanzin je nastao iz želje da se duh Borca ne prepusti zubu vremena i ravnodušnosti. Ovo je priča o grupi prijatelja koji su rešili da ljubav prema klubu ne ostane isključivo među njima, već da se pretoči u nešto opipljivo, u štampani trag jedne strasti.

Novo doba donelo je mnoge izazove, fanzini su gotovo relikt prošlosti, ali mala grupa vernih navijača kluba koji je nekada harao jugoslovenskim i srpskim terenima, odlučila je da ostavi trag, ali i da mlađim generacijama objasni, šta znači biti navijač Borca. Tim povodom, redakcija portala Skaut sport obratila se ekipi Zebrasto 032, kako bi iz prve ruke saznala odakle crpe inspiraciju, šta ih pokreće i kakvi su im planovi za dalje.

-          Ideji o fanzinu prethodi ideja pokretanja istoimene stranice, koja bi se bavila čačanskim Borcem na neki svoj, autentičan način. Prirodno je bilo da u nekom trenutku objavimo fanzin, ali je na samim počecima to za nas predstavljalo 'krupan zalogaj', pa je mnogo stvari moralo da se poklopi da bi prvi primerak ugledao svetlost dana. Inspirisalo nas je, jednostavno, da stvari koje nam toliko znače 'stavimo na papir', to jest da se potrudimo da one tamo završe. Fanzin, kao pojam, je dragocen segment nezvaničnog izdavaštva. Potrudili smo se u želji da tome damo i svoj doprinos – poručuju momci iz redakcije fanzina. 

Autentičnost, ljubav prema klubu, želja da se važne stvari iz istorijata stave “na papir” bili su pokretačka snaga da ova priča zaživi, ali izazova je uvek više. Zato ističu da je lični doprinos bio glavni pokretač. 

-          Postati i ostati samo na društvenim mrežama nije neki poseban poduhvat u ovoj digitalnoj dobi. Ipak, 'izlazak' u realan svet, što radimo, kako kroz fanzin, tako i kroz naš mali marketing, jesu stvari koje doprinose sveukupnom utisku, trudeći se da Borac približe Čačanima. – ističe redakcija “Zebrasto 032”. 

Zebrasto 032

A kad postoji volja i želja, krug prijatelja koji imaju istu strast, sve prepreke su lako savladive, tako je i nastao ovaj kuriozitet u modernom dobu. Fanzinima na prostoru Balkana, čini se odavno je odzvonilo. Navijači drugih klubova svojevremeno su izdavali svoje fanzine, ali danas, čini se da je Čačak predvodnik novog talasa. 

-          Iza Zebrastog stoji grupa nekoliko prijatelja koji se godinama unazad poznaju upravo sa Borčevih utakmica. Nemamo saradnike sa drugih tribina. Osnov naše priče jeste da iza našeg imena stoje čistokrvni navijači čačanskog Borca. Kao što rekosmo, ovde nas ima nekoliko, ali opet tačno koliko treba – sa ponosom ističu autori.

A koliki je izazov praviti fanzin posvećen klubu, koji u fudbalu kao najpopularnijem sportu, nije na velikoj sceni, najbolje odslikava činjenica da upravo čačanskoj javnosti treba predstaviti šta Borac kao klub znači samom gradu. 

-          Pitanje sportske javnosti vrlo je sumorna tema za naš grad, s obzirom da većina naših sugrađana pripadnost (pro)daje beogradskim klubovima, a Borac, ako ih uopšte i zanima, stavljaju na drugo mesto. Protiv toga se aktivno borimo kroz podizanje svesti, a podršku za celokupan rad dakako imamo. Prvi tiraž prvog broja smo odradili u skromnoj količini, koliko su nam finansije tada dozvolile, ali možemo reći da je odaziv bio daleko veći od očekivanog – poručuju autori, ističući da podizanje svesti sugrađana nije sprint, već maraton. 

Guliver

Ako njihova borba na papiru, makar i malo doprinese podizanju svesti sugrađana koliko je Borac važan za grad i okolinu, “Zebrasto 032” će sa sigurnošću moći da proglasi pobedu, jer to je i poenta njihovog postojanja. 

Gradovi u Srbiji broje mnogo klubova koji se mogu pohvaliti tradicijom i istorijom, a Borac i Čačak su zasigurno u samom vrhu. No savremeni svet doneo je poseban izazov, merilo pripadnosti nove generacije vežu za broj osvojenih trofeja, sve je manje iskrene navijačke pripadnosti lokalnim klubovima. Iako situacija po tom pitanju ni na obalama Zapadne Morave, nije bolja, iskreni ljubitelji Borca ne odustaju.

-          Kao što smo rekli u jednom od prethodnih odgovora: situacija je sve samo ne povoljna. Gradovi u 'provinciji' imaju svoje klubove sa ogromnim tradicijama, ali izgleda da su titule i uspeh, za većinu, merilo pripadnosti – kategorični su Zebrasti.

No da se vratimo fanzin subkulturi. Fanzini su danas veoma retki, a pokretanje “Zebrastog” možda bi moglo da pokrene novi talas i kod navijača drugih klubova. Ekipa iz Čačka misli da za tako nešto i te kako ima prostora. 

-          I te kako postoji. Internet koji ih je u najvećoj meri i 'pojeo' bliži se trenutku kada će potraga za smislom ponovo na scenu izbaciti stvari koje smo zaboravili (ili za koje smo smatrali da smo ih prevazišli). Fanzin koji smo objavili, sada u 2025. godini, prvi je ikada koji se bavi našim gradskim klubom. Eto, u svoj eri digitalizacije, i 'poslednje reči' interneta, naizgled zaboravljena i odbačena stvar pronašla priliku da se ostvari. Fanzin kao takav, u svojoj izradi previše toga zahteva, previše ulaganja, truda… Zato je njegova vrednost nemerljiva naspram digitalnih oblika izdavaštva – uvereni su u obnovu ove značajne subkulture autori fanzina.

Ono što fanzin nudi uvek, jeste sloboda izražavanja, prilika da se na drugačiji način nešto napiše, da bude zanimljivo svakome ko voli da papir oseti pod rukom. Zato “Zebrasto” sa ponosom ističe da su sati i sati provedeni na pripremanju tekstova ustvari prva pobeda male redakcije.  

-          Konkretnu anegdotu nemamo, ali posebno dragi trenuci su ponovno i temeljno izučavanje istorije našeg kluba. Svi oni sati provedeni u čitaonici, kako bi se iznova prelistavale knjige, izvlačili podaci, pisali tekstovi… Onda je tu i onaj manje zabavan deo tehničkog rada, zapravo osposobljavanje za isti i vrlo je moguće da nam zbog toga prvi broj sadrži neke tehničke propuste, ali ipak je to fanzin… Sloboda je neograničena, i DIY produkcija ima nešto posebno u sebi, upravo zbog te nesavršenosti – navode, između ostalog, čačanski entuzijasti. 

Ljubitelji fudbala na prostorima nekadašnje Jugoslavije, sigurno pamte Borac kao veoma neugodnog rivala. Iako kolokvijalno mali klub, navijači su prepoznati kao veoma strastveni. Pank i fanzin subkultura žive kraj Morave. A planovi za budućnost, su da se “Zebrasto 032” ustali jer pre Borcem je veliki jubilej. 

-          Pank kraj Morave živi već decenijama, i upravo u ovim trenucima beleži svoje najozbiljnije trenutke (više o tome svakako u našem prvom broju), a fanzin je nova stvar, na koju se, verujemo, dugo čekalo. Plan je da ne prestajemo, da radimo na fanzinu, na našem malom marketingu, da u budućnosti eventualno zauzmemo i još neka polja delovanja. Bliži se stogodišnjica kluba, treba je ispratiti i ovekovečiti onako kako zaslužuje klub kao što je Borac – zaključuje ekipa koja stoji iz fanzina “Zebrasto 032”

Na kraju, možemo im samo poželeti mnogo sreće, upornosti i inspiracije u daljem radu. “Zebrasto 032” je više od fanzine, to je gest otpora zaboravu, omaž lokalnoj pripadnosti i dokaz da iskrena strast prema klubu i gradu i dalje može da pronađe svoj put, čak i kroz staru, pomalo zaboravljenu formu. Nadamo se da će ova inicijativa biti podsticaj i drugima, da fanzin subkultura ponovo oživi, da se pokrene novi talas sličnih priča i na tribinama širom Srbije i regiona.