Skaut Sport
ad banner
ad banner

Fudbalski klubovi sa detelinom u grbu: Deo identiteta, simbol sreće i slučajna greška

Detelina u fudbalskim grbovima ima različita značenja, za irske klubove ona je simbol nacionalnog ponosa i identiteta, dok je za druge klubove znak sreće, zajedništva i tradicije.

24.03.2025. 19:47h

Main Article Image
Slika: Guliver images

116

0

Detelina, ili na engleskom “shamrock”, simbol je sreće, jedinstva i povezanosti s prirodom. Takođe, ona je jedan od nacionalnih simbola Irske, često povezivan sa svetim Patrikom i irskim nasleđem. Zbog toga ne čudi što brojni fudbalski klubovi iz Irske, kao i oni sa irskim korenima, koriste detelinu u svojim grbovima. Međutim, nije mali broj ni onih klubova koji, iako nemaju izvorno irske korene, detelinu uzimaju za svoj simbol iz drugih razloga.

Najpoznatiji klub sa detelinom u grbu je Seltik iz Glazgova. Osnovan 1887. godine od strane irskih imigranata u Škotskoj, Kelti su kroz svoju istoriju ostali duboko povezani s irskom zajednicom. Njegovi navijači često ističu irske zastave i simbole na utakmicama, a detelina u klupskom identitetu dodatno naglašava tu povezanost.

Seltik logo, izvor:Guliver images
Drugi “veliki” klub sa irskim nasleđem je Šamrok Rovers iz Dablina. Samo ime kluba sadrži reč "shamrock", što jasno ukazuje na njegov irski identitet. Osnovani 1901. godine, Roversi su jedan od najtrofejnijih klubova u Republici Irskoj, a detelina u grbu kao i sam naziv simbolizuju nacionalni ponos i tradiciju.

Još jedan klub sa irskim predznakom je Kliftonvil, najstariji fudbalski klub u Irskoj, osnovan 1879. godine u Belfastu. Tada je smaragdno ostrvo bilo ujedinjeno, pa uprkos tome što klub danas dolazi iz Severne Irske, smatra se najstarijim irskim klubom. Kliftonvil je tradicionalno povezan s irskom zajednicom u ovom delu Velike Britanije, a detelina u grbu dodatno naglašava taj identitet.

Međutim, ako je za irske klubove potpuno jasno zbog čega u grbovima nose detelinu, postoje klubovi širom Evrope i sveta, koji nemaju direktnu konekciju sa irskim nasleđem ali ipak sa ponosom nose detelinu u svojim grbovima.  

Jedan od njih je Panatinaikos iz Grčke. Klub iz Atine koristi zelenu detelinu u svom grbu još od osnivanja 1908. godine, kao simbol harmonije, jedinstva, prirode, plodnosti i sreće. Kiparska Omonia takođe nosi zeleno-bele dresove, a u grbu takođe nosi detelinu. Za kiparske Grke, odnosno one naklonjene Omoniji to je simbol nade i sreće. 

Još jedan primer je Grojter Firth iz Nemačke, koji je detelinu uvrstio u svoj grb još 1911. godine. Klub iz Bavarske prepoznatljiv je po svom zeleno-belom identitetu, a detelina predstavlja sreću i povezanost sa zajednicom. Naime, na grbu grada iz 17. veka pojavljuje se trolisna detelina i od tada pa do današnjeg dana se nalazi na amblemu i grada i kluba. 

22051596243211.jpg 1.26 MB
Detelinu u grbu nosi i Rot Vajs Oberhauzen, ali ne “šamrok”. Samo detelina sa tri lista smatra se pravim šamrokom. 

Naravno širom sveta detelina je čest motiv i brojni su poznati, ali i manje poznati klubovi koji je drže u svom grbu. No, postoji i klub koji trolisnu detelinu nosi u nešto drugačijoj boji, ali greškom. 

Platanias FC logo, izvor: Wikipedia
U pitanju je Platanias, fudbalski klub iz Grčke. U pitanju je klub sa Krita, odnosno njegovog najzapadnijeg dela i jedini je klub iz tog regiona koji se ikada domogao elite. Zvanični podaci kažu da “šamrok” u grbu nose zbog greške. Taj region poznat je po platanima, pa je navodno autor grba želeo da nacrta list platana, no na kraju je izgledao kao detelina. Još zanimljivije je da je boja kluba, ali i dateline u grbu crvena. 

Detelina u fudbalskim grbovima ima različita značenja, za irske klubove ona je simbol nacionalnog ponosa i identiteta, dok je za druge klubove znak sreće, zajedništva i tradicije. Bez obzira na poreklo, klubovi sa ovim simbolom često nose jake vrednosti i duboku povezanost sa svojim navijačima i lokalnom tradicijom.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner