Fudbalski vremeplov: Dan kada su Škoti počistili Engleze sa terena
U godinama koje su usledile, susreti Škotske i Engleske postali su redovna tradicija, a posebno su dobili na značaju kada je 1884. godine ustanovljeno Britansko prvenstvo (British Home Championship), takmičenje u kojem su učestvovale sve četiri ostrvske reprezentacije Engleska, Škotska, Irska (u međuvremenu Severna) i Vels
11.03.2025. 18:29h

Rivalstvo između fudbalskih reprezentacija Škotske i Engleske najstarije je međunarodno rivalstvo u svetu fudbala, a njegovi koreni sežu do samih početaka organizovanog fudbala, odnosno fudbala kakav danas poznajemo. Prvi zvanični međunarodni meč odigran je 1872. godine u Hamilton Crescentu u Glazgovu. Taj susret završen je bez golova – 0:0, ali je postavio temelje za niz duela koji će obeležiti istoriju fudbala.
U godinama koje su usledile, susreti Škotske i Engleske postali su redovna tradicija, a posebno su dobili na značaju kada je 1884. godine ustanovljeno Britansko prvenstvo (British Home Championship), takmičenje u kojem su učestvovale sve četiri ostrvske reprezentacije Engleska, Škotska, Irska (u međuvremenu Severna) i Vels. Ovaj turnir se održavao sve do 1984. godine, a upravo su u njegovom okviru odigrani neki od najvažnijih duela između Škotske i Engleske.
No, na današnji dan 11. marta 1882. godine odigran je meč između Škotske i Engleske, od kojeg su Englezima prvi put brideli obrazi.
Te godine, na starom Hempdenu, Škotska je ostvarila jednu od svojih najvećih pobeda nad Englezima. Domaći tim je ubedljivo slavio rezultatom 5:1. U to vreme, Škotska je bila jedan od najjačih timova britanskog fudbala, često nadmašujući Engleze tehnički naprednijom igrom i boljom timskom organizacijom. „First Hampden Park“ je tada primio oko 12.000 gledalaca, mada brojka varira od izvora do izvora, ali najčešći podaci govore o 10 do 12.000 gledalaca. Vreme u Glazgovu je bilo lepo, sunčano uz blagi povetarac. Legenda kaže da su Škoti pokušali da taktički nasamare Engleze. Prvo su izabrali stranu sa vetrom u svoju korist. To im je donelo prednost jer je Vilijam Herover u 15. minutu pogodio za 1:0. Englezi su ipak izjednačili u 35, a strelac je bio Hauard Vouton. Taman kada su svi pomislili da se taktika Škota neće isplatiti, te da će u drugo poluvreme ući sa vetrom protiv sebe, ali i bez prednosti, umešao se Džordi Ker i u 43. minutu vratio prednost domaćinu. Englezi su mislili da će u drugom poluvremenu Škotima smetati vetar, pa su jurnuli ka golu, međutim, Škotska je pokazala da vetar nije problem.
Mekfirson je već na startu drugog dela povećao prednost na 3:1, a Džordi Ker svojim drugim pogotkom u 70, te Džoni Kej u 85. minutu pometlali su Engleze, za u tom trenutku najteži poraz.
Međutim, Škotska je sličan uspeh, uspela da ponovi 31. marta 1928. godine na Vembliju, kada su Engleze pobedili sa istim rezultatom. Taj tim Škotske kasnije je nazvan „Čudotvorci sa Vemblija” (Wembley Wizards), jer su tog dana demonstrirali vrhunsku fudbalsku veštinu i ostavili Engleze nemoćnim na sopstvenom terenu.
S druge strane, Engleska je najveću pobedu nad Škotima ostvarila 15. aprila 1961. godine, kada je u Londonu pobedila sa neverovatnih 9:3. Taj susret pokazao je koliko su Englezi u međuvremenu napredovali i dominirali britanskim fudbalom, a samo pet godina kasnije krunisali su svoj uspon titulom svetskog prvaka na domaćem terenu 1966. godine. Do danas to je u međusobnim duelima najveća pobede neke ekipe. Ukupno ove dve reprezentacije odigrale su 116 međusobnih susreta, a uspešniji su Englezi sa 49 pobeda naspram 26 pobeda Škotske. Ukupno je 41 susret završen nerešenim rezultatom.
Danas, gotovo vek i po nakon prvog susreta, situacija je znatno drugačija. Engleska je redovno među najboljim selekcijama Evrope i sveta, dok je Škotska daleko od elite i često se bori da se uopšte kvalifikuje na velika takmičenja. Ipak, svaki njihov duel i dalje nosi istorijski naboj i podseća na dane kada je Škotska bila rame uz rame sa svojim južnim susedom. Bez obzira na trenutni odnos snaga, rivalstvo između Škotske i Engleske ostaje jedno od najstarijih i najvatrenijih u svetu fudbala, a često se politička pitanja između dve države prenose i na teren i tribine.


Skaut FUN Mar. 24, 2025

Skaut FUN Mar. 16, 2025

Skaut FUN Mar. 10, 2025

Skaut FUN Mar. 04, 2025
Komentari | Podijeli vijest
Podijeli sadržaj
Ako Vam se svidjeo ovaj članak, podijelite ga sa svojim prijateljima.
Facebook
X
Viber
WhatsApp
Telegram