Skaut Sport
ad banner
ad banner

Devin Karter: Novi Markus Smart ili Devion Mičel?

Bogdan Bogdanović je u jednom od ranijih intervjua naveo brzinu šuta kao glavnu razliku između Evrope i NBA lige. Da bi imao šuteve koji nisu preko ruke jednostavno moraš raditi na izbačaju.

21.03.2025. 11:00h

Main Article Image
Slika: Guliver images/AP PhotoGodofredo A. Vásquez

3062

0

Devin Karter je stigao u glavni grad Kalifornije kao 13. pik na prošlogodišnjem draftu. Monte i front ofis su se ponovo odlučili za undersize beka iako su u tom trenutku imali 7 bekova pod ugovorom. Nakon drafta došlo je i do trejda i odlaska Deviona Mitchella i Saše Vezenkova, kao i odlaska Foxa tokom sezone a stigao je LaVine.

Foto: Karter sa Silverom, Guliver/AP PhotoJulia Nikhinson
Devin je završio tri godine koledža, drugu sa Providensom, dok je prvu godinu proveo u Južnoj Karolini. Iz godine u godinu je pokazivao bolje igre ali skok koji je napravio u poslednjoj sezoni koledža je ozbiljan. Kad uporedimo brojke iz prve godine na Providensu (13 poena, 4.9 skokova, 2.4 asistencije uz šut iz igre 42.7% i 29.9% za tri poena) i druge godine (19.1 poena, 8.4 skokova, 3.5 asistencija uz 47.3% iz igre i 37.7% za tri poena) vidimo zašto je stigao do lottery pika.
Karter na Providensu, Guliver/AP PhotoChris Carlson
Devina je uvijek krasilo je defanziva i sjajna energija. Sezonu na Providensu je završio sa 1.7 ukradenih lopti i 0.94 blokade ali njegova transformacija u ofanzivi je ono što je svakog iznenadilo. Karter ima tijelo plejmejkera ali igra kao off ball bek, većinu vremena bez lopte, odličan je skakač, napada obruč i jako se popravio kao šuter. 

Ono gdje ima problem u NBA ligi je kreacija slobodnog prostora za sebe. Dosta ga upoređuju sa Davionom Mitchellom koji je upravo trejdovan iz Sakramenta ali postoje ozbiljne razlike. Karter je viši skoro 10cm, veći wingspan, bolji ofanzivni repertoar i na kraju krajeva pokrivaju različite pozicije.

Karter je popravio šut tokom koledža, pogotovo šut za tri poena gdje na 6.6 pokušaja postiže 2.5 trojke (37.7%). Treba napomenuti i da je šut sa linije za slobodna bacanja u porastu svake sezone (68.8, 72, 74.9) iako broj slobodnih raste. Često se šut sa slobodnih bacanja uzima kao „nada“ da igrač može doći i do boljih procenata za tri poena.

Devin je nakon drafta odmah operisao rame i bilo je pitanje da li će se uošte „svlačiti” ove sezone ali svoj prvi meč je odigrao početkom januara. U svojih prvih 26 mečeva u NBA ligi, za nešto manje od 11 minuta na terenu, bilježi 4.4 poena, 2.3 skoka i 1.3 asistencije. Šut za tri poena je dosta slab na 29.8%. Ali prije dvije noći je odigrao najbolju partiju u svojoj ranoj NBA karijeri. Protiv prve ekipe lige, Klivlend Kavalirsa postigao je 16 poena uz pet skokova i tri asistencije, na šta je dodao i tri ukradene lopte. 

Krenimo hronološki, da vidimo kako je izgledao u ovom meču. Ušao je sa klupe sredinom prve četvrtine i u ovom posjedu se može vidjeti njegova angažovanost u odbrani i agresivnost. Zatvarao je prodore, odigrao dosta solidnu PnR odbranu ali je na kraju skočio na Džeromeovo cimanje. Ipak, odličan i brz drugi skok nakon kojeg možemo reći da je odigrao dosta dobru odbranu koja je, nažalost po njega, rezultirala košem.

U napadu se još uvijek vidi nesigurnost. Ovdje je sjajno napao close out i napravio dovoljnu separaciju od Džeromea samo da je završio sa floaterom. Ipak, pružio je šansu Alenu da skoči nakon pamp fejka i onda se skratila ruka.

Problem kod Karterovog šutiranja za tri poena je izbačaj. Mehanika šuta je čudna, ima nizak izbačaj, „gura“ loptu i sve to izgleda dosta sporo. Nakon ofanzivnog skoka Keona umjesto otvorene trojke, zbog sporijeg izbačaja Devin šutira preko ruke Maks Strusa i promašuje čitav obruč.

Vraćamo se na defanzivu u kojoj se ponovo može vidjeti njegov raspon ruku, brzina kojom kreće na jedan pa drugi close out. 

U narednom posjedu preuzima najboljeg poentera Klivlenda, Donovana Mičela i pokazuje koliko je čvrst na prodoru. Mičel je dobio solidan šut ali nije pogodio nakon kontakta sa Karterom. 

Za prve poene na meču čekao je do početka druge četvrtine ali je izabrao kako će se predstaviti. Malik Monk krade loptu, u kontri asistira za Kartera a Devin posterizuje Sema Merila. 

Ali vraćamo se ponovo na njegovu defanzivu. Diandre Hanter, koji je dosta viši i fizički jači, je pokušao da ga napadne prodorom međutim Karter odbija svaki pokušaj.

Ako je Hanter viši 10ak santimetara, Mobli je otprilike viši 20. Ali ni to nije pomoglo nakon što je Devin pomogao iz kornera nakon PnR-a u kojem je Mobli mislio da ima lak zadatak. Sjajan tajming, odličan vertikalan skok i čvrstina koje su omele krilnog centra Klivlenda da postigne poene.

Do novih poena i prve pogođene trojke se čekalo do drugog poluvremena. Na povratni pas Lajlsa, Devin napada close out, Alen ga preuzima i Karter se „mudro“ povlači na perimetar i uz step bek pogađa preko Alenove ruke. 

Očigledno je dobio na samopouzdanju pa je tranziciju, koju bi inače zaustavio i predao loptu nekom od Derozan, Monk, Lavin, pokušao da završi uz kontakt sa Moblijem. Rezultat su slobodna bacanja, koja su mu na 60% ove godine u NBA ligi. Na pet utakmica razvojne lige je na 73.3%.

Devin je nastavio da gradi samopouzdanje preko odbrane gdje je na prenosu ukrao loptu i završio kontru sa „kapuljačom“. 

Klivlend je stao u zonu, lopta je od Derozana u korneru došla do Mareja na 45 stepeni, Lajls je postavio blok Devinu koji ostaje sam kao duh. Sada već sa mnogo više samopouzdanja, Klivlend dobija šut koji generalno želi ali Karter, iako sporo, pogađa kao kap. 

Strana terena gdje nema grešaka je naravno defanziva, ponovo odbija prodor, ovog puta napada i loptu i uz pomoć Lajlsa dolaze do novog posjeda. 

Zonu Klivlenda Kingsi su rešavali dosta jednostavno jer su na terenu imali Mareja i Lajlsa koji mogu sa slobodnog bacanja dodati bilo koji pas. To je bio i ovog puta slučaj ali Karter umjesto otvorenog šuta, zbog gorepomenutog sporog izbačaja, šutira preko Hanterove ruke i promašuje.

Devin mnogo češće napada udesno što Džerom zna i pokušava da ga usmjeri na lijevu stranu. Karter jeste dosta dobro riješio situaciju ali se čini da je Džerom dosta doprinio lakim poenima ispod koša.

Devion Mičel je pokušao još jednom da napadne Kartera ali nije uspio da iskreira nešto za sebe. Ipak, na kraju, zbog pretjerane pomoći Kingsa dodaje loptu za šut za tri poena.

U dosta važnom trenutku, na manje od pet minuta do kraja Karter nastavlja sa onim što najbolje radi. Na lažni blok Maks Strusa Karter sjajno krade loptu i slijedi novo, ne toliko atraktivno zakucavanje za vođstvo Kingsa. 

Klivlend je nastavio da pomaže sa Kartera i to je jedna od stavki koju mora popraviti ukoliko želi češće da ima ozbiljniju minutažu. Šut iz kornera ali još jedan promašaj. 

Dag Kristi se odlučio da Karter nastavi sa čuvanjem Mičela i može se reći da se dosta isplatila ta odluka. Mičel jeste napravio separaciju ali su ga Lajls i Karter zajedničkim snagama zaustavili. 

Nastavio je Karter da, uslovno rečeno, muči Mičela ali je Donovan uspio da izvuče tri slobodna bacanja u veoma važnom trenutku. Može se polemisati da li je Karter napravio faul ali činjenica da je uspio da se probije kroz pet blokova od prevođenja lopte do šuta je za svaku pohvalu. 

Ovdje je potrebno pohvaliti njegov tajming kada Džeromeu utrčava iza leđa kako bi ga „vezao“ za sebe i oslobodio put Derozanu.

Koliko je odradio dobar posao na Mičelu vidi se u naredna dva primjera gdje su Kingsi odlučili da preuzimaju Donovana. U prvom video klipu lako dolazi do poena, dok u drugom ima poprilično čist floater koji nije pogodio.

Za kraj, poslednji trzaj Klivlenda i trojka Mičela. Devin je odradio dosta dobar posao u defanzivi, mogao je biti par santimetara bliži ali bi tada rizikovao i kontakt pri šutu.

Sve u svemu veoma obećavajuća partija Devina Kartera. Sa njim, Keon Elisom, Kigan Marejom Sakramento Kingsi imaju dosta dobre defanzivce. Međutim, sva trojica na određen način imaju probleme u ofanzivi. Da bi Karter dobio više šanse moraće da radi na bržem izbačaju. Na kraju meča dobio je nagradu za defanzivca utakmice.

Bogdan Bogdanović je u jednom od ranijih intervjua naveo brzinu šuta kao glavnu razliku između Evrope i NBA lige. Da bi imao šuteve koji nisu preko ruke jednostavno moraš raditi na izbačaju. Da bi Karter uspio da pokaže sav svoj potencijal u defanzivi moraće raditi na ofanzivi. Razlika u daljini linije za tri poena u NBA i NCAA očigledno nije problem jer u razvojnoj ligi na 9.8 pokušaja ima 38.8% za tri poena ali i više vremena da se namjesti za šut..

Foto: Karter čuva Mičela, Guliver images/AP Photo/Randall Benton

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner