Pre ćemo videti vanzemaljce nego Endrika kao startera kod Anćelotija

Mimovi na društvenim mrežama o njihovom odnosu sve manje liče na hiperbolu, a sve više na realnost.

26.06.2026. 06:15 h

Endrik, Brazil, Karlo Anćeloti
Slika: Guliver/xVanessaxCarvalhox

Na startu drugog poluvremena utakmice Brazil-Škotska komentator reče da je dobro što i dalje nema najavljene kiše i grmljavine, koje bi dovele do prekida utakmice. Pomislih u sebi, dobro je što još nema ni one druge najavljene prognoze za ovu utakmicu koja bi dovela do istog ishoda – sletanja vanzemaljaca. Takvu mogućnost je pre nekoliko nedelja najavila izvesna brazilska proročica, rekavši da je dvaput sanjala isti takav san, a i u nekim Baba Vanginim predviđanjima bilo je reči o beloj svetlosti sa neba ovog leta.

Ipak, jedini vanzemaljci koji su se pojavili na toj utakmici, bar za Škote, bili su brazilski fudbaleri protiv kojih nisu mogli ništa, kao i svaki put kroz istoriju kada bi se ova dva tima susrela.

Ali izgleda da je čak i pojavljivanje malih zelenih – ili metalik-roze i debelih, kakvi god oni bili – realnije nego da Karlo Anćeloti da veću minutažu Endriku ili ga, nedajbože, uvrsti u startnih 11.

Ovaj će Mundijal svakako ostati upamćen po mnogim stvarima van terena, između ostalog i po tome što je učinio popularnim neke malo poznate fudbalere poput Tima Pejna, Vozinje ili Iloja Ruma. Ali dok su golmani to zaslužili svojim partijama, neki drugi nisu morali ni da kroče na teren. A u slučaju Endrika – mada, daleko od toga da je on nepoznat kao ostali – teren je teško primirisati i da želi.

Upravo je u tome i fora – društvene mreže, a pogotovo tviter, preplavljene su mimovima sa šablonom šta bi sve Anćeloti pre uradio nego da mladom brazilskom asu da veću minutažu. Ništa manje smešan nije ni šablon u kome selektor „karioka“ uništava sve što Endrik kaže da voli ili želi, a izvor ideja je neiscrpan.

I zaista, moglo bi se na osnovu istorije zaključiti da Italijan ima nešto protiv 19-godišnjeg napadača jer ovaj „problem“ datira još dok su obojica bili u Realu. Endrika je kraljevski klub kaparisao još dok je bio maloletan i pre dve godine stigao je na Bernabeu sa velikim očekivanjima, naročito nakon uspeha po sličnom receptu sa Vinisijusom i Rodrigom.

Naravno, nije bilo realno da odmah bude redovan starter, ali je već u prvih mesec dana u više nego ograničenom vremenu za igru – u samo 26 minuta raspoređenih na šest mečeva – postigao dva gola i upisao asistenciju. Time je kupio navijače i oduševio javnost, te su svi očekivali da zbog takvog učinka bude nagrađen bar nekim startom. Iako je početkom oktobra uvršten u prvih 11 protiv Lila u Ligi šampiona, bio mu je to jedini start u dva najjača takmičenja sve do 23. aprila 2025, kada je ponovo bio starter tek u 33. kolu Primere. Sve ukupno, četiri starta za celu sezonu u ligi i Ligi šampiona.

Šansu je dobijao na kašičicu, nekad tek ponižavajuća dva-tri minuta, ali se i tada trudio i pokazivao da je stvarno poseban. Uostalom, u kupu – gde je jedino redovno počinjao utakmice – postigao je pet golova na isto toliko utakmica i maltene je sam odveo Real do finala. A onda ga je Anćeloti u finalu protiv Barselone preselio na klupu i dao mu samo devet minuta. Možda je i kosmička pravda što je Barselona tada osvojila Kopa del Rej.

Već posle tih dobrih partija na startu novinari su redovno „smarali“ Anćelotija pitanjima o tome zašto ne igra više. On se pravdao time da je konkurencija ogromna, ali i govorio da „nema sumnje da će Endrik biti vrhunski napadač“. Međutim, tu veru u njega nije konkretizovao delima.

Karlov odlazak iz Reala pre kraja sezone 2024/25 je, zato, viđen konačno i kao šansa da jedan od važnijih projekata kluba dobije više minuta i startova. Ali kada je Italijan 12. maja 2025. postao selektor Brazila, mnogi su se odmah setili jadnog Endrika i pomislili kako bivši igrač Palmeirasa baš nema sreće jer se neće naigrati u nacionalnom dresu.

Da nije, ipak, bilo samo do Anćelotija pokazalo se prošle sezone kada mu je do Nove godine Alonso dao samo po 11 minuta u Primeri i Evropi, pa je 59-godišnjak polako krenuo da pere optužbe sa svog imena. Štaviše, ohrabrio je Endrika da u januaru ode na pozajmicu ne bi li imao šansu da bude deo tima za Svetsko prvenstvo.

Ovaj ga je poslušao i procvetao u Lionu, a Anćeloti ga je, na iznenađenje mnogih – ne jer nije zaslužio, već zbog tog odnosa u Realu – pozvao za prijateljske mečeve tokom martovskog reprezentativnog prozora. Još je veći šok bio kada ga je uvrstio među 26 putnika na Svetsko prvenstvo, mada teško da bi tako bilo da su Rodrigo i Estevao zdravi. Ali nije, doduše, mala stvar ni to što je izabran pre jednog Žoaa Pedra.

Zato i nije bilo najjasnije gde će tačno igrati, pa je pojasnio novinarima kada je bio upitan o tome na kojoj ga poziciji vidi. Iako je verovatno u sebi pomislio „na klupi“, rekao je: „To je zanimljiva tema jer sam ga na početku video kao centralnog napadača, ali je kasnije počeo da igra više po krilu. Radi dobar posao i na tom mestu. Jasno je da je to pozicija koja zahteva više rada u odbrani, ali uprkos svojim godinama i građi, dobro se snalazi i potpuno je sposoban da odgovori zadacima. Pomažemo mu da se razvije i dobro napreduje. Endrik je budućnost nacionalnog tima“.

Ali ponovo više nije bilo dovoljno što je samo deo ekipe, već su – usled ponavljanja događaja iz Reala – počela da se pojavljuju ista ona pitanja kao za vreme perioda dok su bili zajedno u Madridu. I ponovo nije imao nijednu lošu reč o Endriku, ali je gotovo svaka dobra bila u futuru, ne u prezentu.

Dobroćudni Endrik mu nikada ništa nije zamerio. Štaviše, govorio je da ga vidi kao očinsku figuru, da je zahvalan Bogu što radi pod njegovim vođstvom... I to je taj paradoks njihovog odnosa sa primesama stokholmskog sindroma kod Brazilca – Anćeloti je uvek govorio sve najbolje o Endriku, Endrik je govorio sve najbolje o Anćelotiju, ali je italijanski stručnjak mladom Brazilcu davao šansu tek na kašičicu.

Možda jeste pomalo licemerno pričati o tome da mu ne veruje ako ga je već poveo na Svetsko prvenstvo, kakva god da je situacija sa povredama, ali utisak je da je makar protiv Škotske, kada već nema Rafinje, mogao dobiti šansu od starta.

Ali avaj, čak je i Rajan – mada takođe vrhunski talenat – dobio tu čast pre njega i time je u vodu pala teorija da Endrik ne igra jer je još mlad pošto su isto godište. Ako već nije postojala vera u njega od samog starta pri neizvesnom rezultatu, onda je bilo za očekivati da bar na poluvremenu, kada su Brazilci imali već dva gola prednosti, dobije priliku. I ponovo ne – uveden je u igru tek u 82. minutu. Protiv Maroka, najozbiljnijeg rivala dosad, nije uopšte kročio na teren, a tek protiv nejakog Haitija je dobio „velikih“ 26 minuta.

Zato, sva hiperbola u mimovima o Anćelotiju i Endriku sve više prerasta u realnost. I možda se stvarno pojave i ti vanzemaljci pre nego što se mučeni ofanzivac pojavi u startnoj postavi bilo kog tima koji trenira don Karlo.

Komentari | Podijeli vijest