Skaut Sport
ad banner
ad banner

Renesansa grčkog fudbala

Nekadašnji šampion Evrope godinama bio daleko od fudbalske elite, a u nedelju izborio plasman u A Ligu nacija

24.03.2025. 21:05h

Main Article Image
Slika: Guliver/Oliver Kaelke DeFodi Images

182

0

„Kao što nam grčka istorija govori, bogovi uvek imaju svoje planove.“

Nisu ovo reči nekog grčkog filozofa. Ovu rečenicu je izgovorio kralj Oto. Reč je o nemačkom treneru, Otu Rehagelu, koji je ispisao najlepšu grčku fudbalsku priču i sa ovom zemljom 2004. godine senzacionalno bio šampion Evrope.

Rehagel je poziciju selektora preuzeo 2001. godine, ali je odmah bio na udaru javnosti, jer su na njegovom debiju „Heleni“ ubedljivo poraženi od Finske (5:1). Tri godine kasnije Nemac je postao najomiljenija ličnost širom Grčke. I to nije bio mit, već stvarnost.

Evropsko prvenstvo 2004. godine je bilo drugo u istoriji na kojem se Grčka pojavila, ali je ostalo upamćeno za sva vremena. Pobeda na startu nad domaćinom Portugalom nagovestila je čudo, ali ko bi mogao da veruje da će Haristeas, Karagunis i društvo do kraja turnira biti glavne zvezde. Grčka je prošla grupu u kojoj su još bili Španija i Rusija, a onda u četvrtfinalu, polufinalu i finalu savladala Francusku, Češku (srebrnim golom) i opet Portugal identičnim rezultatom - 1:0. Tog 4. jula Zagorakis, Nikopolidis, Delas, Karagunis, Haristeas i ekipa uzdigili su se do Olimpa, čije je vrhovno božanstvo postao Oto Rehagel.

Rehagel je ostao selektor do 2010. godine, ali nikada više Grci nisu dosegli nebeske visine. Učestvovali su na još dva evropska (2008. i 2012) i dva svetska prvenstva (2010. i 2014) polako padali u prosečnost i donji dom evropskog fudbala. Grčka i lep fudbal nikako nisu mogli da budu u jednoj rečenici. Doduše, nisu ni 2004. godine, ali je makar bilo rezultata. I to istorijskog.

Navijači Grčke na Euru 2004. godine, FOTO: Guliver
Tokom prethodnih godina bilo je i za tamošnju javnost sramotnih rezultata. Na primer u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2016. godine Grci su završili na poslednjem mestu u grupi, a oba puta su izgubili od Farskih Ostrva (1:0 i 2:1). Usledio je i drastičan pad na Fifinoj listi i Grci su u jednom trenutku bili na 52. mestu. A na najniže grane su pali u oktobru 2019. godine kada su bili 60. na svetu, šest mesta iznad svog najgoreg plasmana u istoriji.

Ali, poslednji rezultati nagoveštavaju da prisustvujemo grčkoj renesansi, a da je na čelu te renesanse srpski trener, Ivan Jovanović, koji je godinama igrao i radio u ovoj zemlji, a poslednji angažman pre nacionalnog tima imao na klupi Panatinaikosa sa kojim je uradio dobar posao i praktično ga preporodio.

Jovanović, FOTO: Guliver/AP Photo/Petros Giannakouris
Jovanović je Grke preuzeo u trenutku kada nije bilo rezultata, ali ni dobre igre. „Heleni“ su tavorili u C Ligi nacija, a pre tri godine uspeli da se plasiraju u Ligu B, što je u tom trenutku delovalo kao maksimum.

Jovanović je zapalio fudbalski plamen u Grčkoj, a u poslednjem izdanju Lige nacija preporodio reprezentaciju. Za vreme njegovog boravka na klupi Grci su došli do toga da u poslednjem izdanju Lige nacija, pred 75 hiljada ljudi na „Vembliju“ savladaju Englesku (2:1).

Grčka je dakle u prethodnom izdanju najmlađeg Uefinog reprezentativnog takmičenja briljirala, u grupi sa Engleskom, Republikom Irskom i Finskom osvojila drugo mesto u grupi i izborila plasman u baraž za A Ligu, gde je igrala sa Škotskom. Nakon poraza na domaćem terenu (1:0), Grci su u revanšu u Glazgovu slavili 3:0 i izborili plasman u elitnu diviziju, gde će igrati sa najjačim evropskim selekcijama.

Kada je reč o igračima, Jovanović, između ostalog, računa na zvezdu Benfike Pavlidisa, štopera Vest Hema Mavopranosa, krilo Klub Briža Colisa, rezervnog golmana Njukasla Vlahodimosa, napadača Panatinaikosa Joanidisa i mlade igrače Olimpijakosa i PAOK-a - Hristosa Mouzakitisa i Janisa Konstantelijasa... Tu je i 17-godišnji vezista Genka Konstatinos Karestas, kojeg prate Arsenal i Mančester siti.

Od prvog septembra prošle godine Jovanović je napravio čudo. Na osam utakmica Grci su zabeležili šest pobeda i dva poraza - izgubili su kod kuće od Engleske u Ligi nacija (3:0) i pre nekoliko dana od Škotske (1:0).

U međuvremenu očekuju ih kvalifikacije za Svetsko prvenstvo, a u grupi su sa Danskom, Škotskom i Belorusijom. Grupa nije teška, ali nije ni laka. A, ako Grci uspeju da se plasiraju na Mundijal naredne godine, onda će i Jovanović zlatnim slovima biti upisan u fudbalske knjige ove zemlje.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner