Derbi Tirenskog mora: Vekovna mržnja Livorna i Pize | Skaut Sport

Derbi Tirenskog mora: Vekovna mržnja Livorna i Pize

Ono što obe ekipe sa ponosom ističu jeste veoma burna istorija, nekoliko gašenja, reorganizovanja, početaka iz najnižih rangova, ali i povratak na veliku scenu poput feniksa

26.07.2025. 19:45h

Main Article Image
Slika: Skautsport

1920

0

„Istorija je učiteljica života“, citat je koji se vezuje za čuvenog rimskog filozofa i besednika Marka Tulija Cicerona, a obično se koristi kako bi se sagovorniku objasnio značaj postojanja istorije kao nauke. Međutim, koliko je istorija značajna, čak iako je ne volite previše, najbolje govori činjenica da se istorija vrlo često prepliće sa sportom i tako daje posebnu notu i naboj sportskim rivalstvima. Tako je naročito u Italiji, konkretno njenoj poznatoj regiji Toskana, koja važi za jedan od najlepših regiona na „Čizmi“. 

Toskana je jedna od 20 italijanskih regija, širom sveta poznata po velikom broju renesansnih umetnika, čak šest starih gradova u ovoj regiji pod posebnom je zaštitom UNESKO-a, a njen glavni grad Firenca, jedna je od najpopularnijih turističkih destinacija na svetu. 

No, danas je reč o jednom velikom rivalstvu ove regije, koje svoje korene vuče daleko u 16. vek, kada je Livorno počeo da se razvija nauštrb, do tada poznatije i uspešnije susedne Pize.

Dinastija Mediči, koja je upravljala Toskanom još od srednjeg veka, bila je jedna od najuticajnijih i najmoćnijih porodica u istoriji Apeninskog poluostrva. Dali su čak četiri poglavara Vatikana, dve kraljice Francuske, a njihov pad se dogodio tek oko 1700-ih godina, kada je Kozimo de Mediči bankrotirao. No, sigurno se pitate, kakve veze imaju Mediči sa rivalstvom dva fudbalska kluba?

Piza je od 11. veka, zbog svog geografskog položaja (ušće reke Arno u Tirensko more) bila jedna od glavnih luka na zapadu Apeninskog poluostrva. Mediči su onda odlučili da od Livorna, tada malog ribarskog gradića stvore veliku luku na obali Tirenskog mora, što je dovelo pada uticaja Pize i naglog razvoja Livorna. Tako je i nastalo rivalstvo, koje će se nakon nekoliko vekova preneti i na zeleni teren. Piza je oduvek bila bogat kraj, u srednjom veku je bila ozbiljna sila i u trgovačkom, ali i u političkom i vojničkom smislu. Upravo veliki broj ratova dovešće je u ozbiljnu finansijsku krizu, od koje će susedni Livorno profitirati. Upravo taj rast Livorna, kojeg su stanovnici Pize gledali kao periferiju, stvoriće jaz koji do danas nije moguće prevazići, a razdvaja ih tek 20 kilometara.

Par vekova kasnije, rivalstvo dva grada preneće se i na zeleni teren. Zbog svoje lokacije, u javnosti ovaj derbi postaće poznat kao „Derbi Tirenskog mora“. 

Piza je osnovana 1909. godine i do sada je svega sedam sezona provela u Seriji A, međutim od ove sezone po osmi put će igrati u eliti, po prvi put u gotovo tri i po decenije. Najbolji rezultat ikada ostvaren je 1921. godine, kada su bili vicešampioni. Njihov veliki rival, Livorno, osnovan je 1915. godine, a njihov uspeh je došao tokom Drugog svetskog rata, kada su takođe bili vicešampioni. Livorno pak može da se pohvali većim brojem sezona u italijanskom elitnom prvesntvu, gde su proveli čak 18 sezona, ali već 11 godina nisu ni blizu toga. Danas su član Serije C, odnosno trećeg ranga. 

Guliver

Ono što obe ekipe sa ponosom ističu jeste veoma burna istorija, nekoliko gašenja, reorganizovanja, početaka iz najnižih rangova, ali i povratak na veliku scenu poput feniksa. 

Toskanci uglavnom važe za levičarski nastrojene, pa ovom rivalstvu politička identifikacija nije dala posebnu notu. Pizini navijači zvanično apolitični, ipak su naklonjeniji levici (mada postoji i manji broj desno orijentisanih), dok o Livornu čini se ne treba previše govoriti. Komunistička partija Italije stvorena je u ovom gradu, i za vreme trajanja fašističkog režima, ali i kasnije ovaj grad bio je epicentar otpora. Livorno i danas važi za „najlevičarskiji“ grad u Italiji. 

Međutim, iako politika ne deli dve navijačke grupe, ne postoji baš puno prostora za šepurenje u obeležjima kada se gostuje, bilo u Livornu bilo u Pizi. 

Jedan od najozbiljnijih incidenta u susretima dve ekipe dogodio se u okviru Serije C, početkom ovog veka. Tada su navijači Livorna po dolasku na železničku stanicu ušli u sukob sa policijom, a onda su uz ozbiljne sukobe i nerede ispraćeni na stadion „Đuzepe Garibaldi“. Međutim, dolazak na stadion dodatno je podigao tenziju, pirotehnika je letela na sve strane, a nakon što su navijači Pize podigli parolu „Ovo je koreografija kakvu zaslužujete“ na teren su poletele i kese sa đubrem. Bezbednost je bila ozbiljno ugrožena, meč prekidan, a sukobi među navijačima nastavili su se i van stadiona. Italijanska policija tada se „opekla“ pa je sledeći susret bio pod budnim okom policije. 

Guliver

Iako mržnja između dva grada, ali i dva kluba nadilazi granice, u dosadašnjoj istoriji, dva kluba su se sastala svega 12 puta. Pet susreta odigralo se u Seriji A (Piza slavila 4 puta, jednom bilo nerešeno), četiri puta u Seriji B (dve pobede Pize, jedan remi i jedna pobeda Livorna), dva susreta su se dogodila u Seriji C (po jedna pobeda obe ekipe), dok su jedan duel odigrali i u Kupu, a slavio je Livorno. Sve ukupno, sedam pobeda Pize, dva nerešena i tri pobede Livorna. 

Uskoro će krenuti i nova sezona, Pizu ćemo gledati u Seriji A, dok ćemo na povratak Livorna još morati da sačekamo, što znači da nećemo skoro gledati ovaj derbi. Ipak, ono što ga krasi, jesu podele koje su napravile razdor između dva grada, a koje opstaju i nekoliko vekova kasnije. 

Drevno neprijateljstvo u Toskani, oseća se na svakom koraku, jer ovaj živopisni region nikada nije dao na sebe. Brzi uspon od Livorna stvorio je moćnu luku na Tirenskom moru, a Pizu skrajnuo sa trgovačkih mapa. No, znala je i Piza da se osveti, okrenula se kulturi i umetnosti, što ju je svrstalo na mapu poznatih turističkih izletišta.