Hoću samo novotarije: šta nam je novo donelo Svetsko klupsko prvenstvo?
Bili pristalica Svetskog klupskog prvenstva ili ne, ono se desilo. Trenutno nije prestižno, ali je vrlo moguće da smo prisustvovali prvom izdanju nečega što će u budućnosti biti najveći trofej u ovom sportu. Ono što je sigurno, to je da smo bili svedoci nekoliko inovacija koje do sada nisu bile prisutne na ovako velikoj sceni, a koje nas već ubrzo očekuju u najvećim ligama.
15.07.2025. 19:09h

Kada je Konstrakta pevala: „Doktore, šta mi je? Hoću samo novotarije. Hoću samo nešto novo, bolje, brže, veće, više, jače“, Đani Infantino je to stvarno osetio i samo rekao: „Evo sa’će!“
I evo ga. Na samo mesec dana do početka nove sezone tri od pet najvećih evropskih liga, završeno je prvo izdanje Svetskog klupskog prvenstva. Za prvog čoveka najjače fudbalske organizacije nema dileme da je ono bilo potpuni pogodak i da je napravljen veliki korak za fudbal.
Videli smo 63 utakmice, 195 golova (3.1 po meču), rezultat od 10:0... Videli smo rađanje novih zvezda, a jedna od njih – Realov Gonsalo Garsija – ponela je i titulu najboljeg strelca sa 4 gola i asistencijom. Tuču trenera i igrača u finalu, ali i svađu trenera sa svojim igračem (Kokču i Laž, u vas gledamo). Videli smo da je najkritikovaniji golman sveta osvojio Zlatnu rukavicu i oduševio sve u finalu. Pa magiju Palmera u finalu... I videli smo Trampa koji je toliko uživao na dodeli trofeja da nije želeo da se skloni po primopredaji istog, već je ostao da slavi sa igračima.
KAMERE NA SUDIJAMA
Verovatno najveća i najbolja novina koju je ovo prvenstvo donelo jeste kamera prikačena na mikrofon sudije pored uveta. Kako je kamera u visini očiju glavnog arbitra, dobijamo pravu sliku kako je neka situacija izgledala iz njegovog ugla i šta ga je nateralo da donese odluku.
Pjerluđi Kolina, predsednik sudijskog komiteta FIFA-e, rekao je da je ova inovacija prevazišla sva očekivanja i da su nailazili samo na pozitivne komentare: „Imali smo mogućnost da vidimo šta sudija vidi na terenu. Ovo nije bilo samo za svrhu zabave, već i da bi podučavali sudije i da objasnimo zašto nešto nije bilo primećeno na terenu.“
Često smo osim spornih situacija, koje su bile zamišljene kao primarni razlog za postavljanje ove kamere, gledali i postignute golove iz ovog kadra. Ovo je definitivno nešto što bi trebalo da ostane i prenese se i na druga takmičenja.
https://x.com/DAZNFootball/status/1934705987254145246 pic.twitter.com/ffKnsVKwG4
— DAZNFootball (@DAZNFootball) December 7, 2023
OGRANIČENO VREME ZA GOLMANE
Na papiru, pravilo da golman ne sme držati loptu u rukama duže od 6 sekundi nakon hvatanja i kažnjavanje u vidu indirektnog udarca postoji još od 2000. godine. U praksi, da li ste ikada videli da je protivnik dobio indirekt i pored očiglednog odugovlačenja golmana?
Početkom godine se odbor internacionalne fudbalske asocijacije (IFAB) sastao i doneo izmene: nakon što golman ostvari kontrolu nad loptom rukama, ima maksimalno 8 sekundi da je spusti na zemlju, ispuca ili doda. Sudija će podići ruku i odbrojavati kada ima još 5 sekundi za to. A pošto su indirekt videli kao prestrogu kaznu, ona je preinačena u korner. Tokom prvog ovakvog prekršaja, golman će dobiti samo upozorenje, a za svaki sledeći žuti karton.
Iako se ovako nešto probalo u Premijer ligi za mlade, kao i nekim takmičenjima na Malti i u Italiji, ovo je prvo veće takmičenje na kome se to praktikovalo, a očekuje se da bude opšte prihvaćeno od naredne sezone. Doduše, samo su se dva takva slučaja desila na prvenstvu – vreme su prekoračili samo Vilijams iz Mamelodija protiv Ulsana i Al Hilalov Bonu protiv Reala.
Još jedna novina donešena na onom sastanku odbora, ali i još jedna koja je ranije bila praktikovana samo u ligama država gde je to praksa i u ostalim sportovima – MLS-u, australijskoj A-Ligi i meksičkom elitnom rangu. Očekuje se da i ovo vidimo u Premijer ligi od naredne sezone.
Sudije su objašnjavale svoje odluke nakon što dobiju poziv iz VAR sobe da ponovo pogledaju situaciju. Nakon promene odluke ili ostajanju pri istoj, sudijin mikrofon se uključuje na razglas na stadionu, a potom on objasni šta se tačno desilo i saopšti konačnu odluku da ne bi bilo zabune.
https://x.com/DAZNFootball/status/1939113598149681443 pic.twitter.com/ffKnsVKwG4
— DAZNFootball (@DAZNFootball) December 7, 2023
POJAČANJA U TOKU TAKMIČENJA
Iako je FIFA napravila poseban prelazni rok koji je trajao od 1. do 10. juna kako bi klubovi mogli da registruju nove igrače za prvenstvo pre nego što se zvanični otvorio 16. juna, nekima je i to bilo malo, pa su igrače dovodili i u sred takmičenja. U ostalim takmičenjima, klubovi imaju rokove do kada mogu poslati konačne spiskove igrača na koje računaju i koji se ne mogu menjati do kraja. Ovde to nije bio slučaj.
Jedno od dva takva pojačanja nije bilo toliko značajno - bila je to pozajmica napadača Abderazaka Hamdale iz Al Šababa u Al Hilal pred njihov meč četvrtfinala protiv Fluminensea u kom je azijski tim poražen.
Drugo je, pak, imalo ogroman uticaj na ishod prvenstva. Čelsi je Žoaa Pedra zvanično doveo iz Brajtona 2. jula, a već 4. je ušao u igru u 54. minutu i odmah pokazao da će biti ozbiljno pojačanje. Već u polufinalu je bio starter i postigao oba gola u pobedi nad Fluminenseom, a u finalu je trećim golom pečatirao poraz Parižana. Da londonski klub nije imao tu mogućnost da ga registruje u toku takmičenja, veliko je pitanje da li bi ga i osvojio.
Izjave trenera na obaveznoj pauzi česta su pojava u mnogim ligama, ali intervjuisanje samih fudbalera nije nešto uobičajeno.
Tako smo na poluvremenu finalne utakmice u tunelu stadiona dobili izjave preumornog Marka Kukurelje. Vidno neraspoložen što to mora raditi, sipao je kliše za klišeom, bez nekih epohalnih otkrića.
https://x.com/DAZNFootball/status/1944491558352396719 pic.twitter.com/ffKnsVKwG4
— DAZNFootball (@DAZNFootball) December 7, 2023
A takve izjave, kao i intervjui nakon izmene, čekaju nas od naredne sezone i u Premijer ligi.
PRIKAZ DOSTUPNIH IZMENA
Svi oni koji su Svetsko klupsko prvenstvo pratili preko DAZN-a, medija koji je otkupio prava na prenos takmičenja na globalnom nivou, mogli su iznad uobičajene grafike koja prikazuje vreme meča, rezultat i imena klubova da vide i nešto novo.
Naime, iznad skraćenice oba kluba stajale su žute linije koji su predstavljale broj preostalih izmena koje klub može da obavi. Pojavljivale bi se tek od drugog poluvremena ili nakon prve prinudne izmene obavljene u prvom delu meča.
IZLAZAK IGRAČA NA TEREN
Ono što je fudbal izdvajalo od ostalih timskih sportova je neistupanje igrača pojedinačno pre meča, već su svi zajedno, kao pravi tim, izlazili na teren i obavljali obavezne dužnosti pre prvog sudijskog zvižduka. Ali Amerikanci su nekako i to uspeli da komercijalizuju i tako izjednačili fudbal sa košarkom, odbojkom i drugim sportovima.
Na ovom prvenstvu su igrači po protokolu morali jedan po jedan da izlaze na teren, i to tek nakon što ih spiker najavi. Izrazi lica samih igrača govorili su dovoljno šta misle o ovom običaju.
A kao da to organizatorima nije bilo dovoljno, pa su od polufinala doveli i Majkla Bafera, najpoznatijeg bokserskog najavljivača, koji je početak meča označio sa njegovim čuvenim „Let’s get ready to rumble!“
https://x.com/DAZNFootball/status/1943025588328952310 pic.twitter.com/ffKnsVKwG4
— DAZNFootball (@DAZNFootball) December 7, 2023
Bilo je i nekih drugih upečatljivih trenutaka koji će sigurno brinuti sve koji su na bilo koji način povezani sa Svetskim prvenstvom koje se sledeće godine većinski održava u Sjedinjenim Američkim Državama, uz Kanadu i Meksiko. I ne, tu ne mislimo samo na nastupe muzičkih zvezda na poluvremenu finala, zbog čega je obavezna pauza trajala više nego što je uobičajeno.
Na ovom turniru, pogotovo u uvodnoj fazi, početak utakmica je kasnio po nekoliko minuta. I to je nešto na šta smo navikli od ranije tokom prijateljskih utakmica evropskih klubova u predsezoni na severnoameričkoj turneji.
Vremenski uslovi su pravili ogromne probleme svima koji su involvirani u ovo takmičenje, a ponajviše fudbalerima. Prvo, toplotni talas i nesnosne vrućine od preko 30 stepeni, uz veliku vlažnost vazduha, dovodili su igrače do ivice kolapsa. Scene gde ih vidimo kako stoje tik uz ventilatore sa vodenim raspršivanjem viđeni su na gotovo svakom treningu i utakmici. Posebno su bili kritični termini utakmica kada su igrali tačno u podne (18 č. po našem vremenu) i u 15 časova (21 po našem).
Bilo je tu i anegdota koje najbolje oslikavaju koliko je bilo toplo. Jedna je da je stručni štab Dortmunda na utakmici protiv Mamelodija rezervne igrače tokom prvog poluvremena ostavio u svlačionici kako se ne bi nepotrebno izlagali vrućini. Druga je da je Igor Tudor otkrio da je 10 fudbalera tražilo izmenu u porazu njegovog Juventusa protiv Reala. Sreću su imali samo oni koji su utakmicu igrali na Mercedes-Benc stadionu u Atlanti koji, osim što je klimatizovan, ima i pokretni krov.
https://x.com/BVB/status/1936469404453142881 pic.twitter.com/ffKnsVKwG4
— BVB (@BVB) December 7, 2023
Drugi problem sa vremenskim uslovima je razlog zbog kog su ovaj turnir i njegovo organizovanje na tlu Amerike dobili najviše kritika jeste prekid utakmica zbog nevremena. Čak nije potreban ni veliki pljusak, već su utakmice bile prekidane i kada nema ni kapi kiše. Za to je zaslužno pravilo „30-30“ koje je na snazi kada su sportska takmičenja u Americi u pitanju: ako se vidi munja koju prati grom u intervalu kraćem od 30 sekundi, to znači da je oluja udaljena na manje od 10 kilometara i utakmica se automatski prekida. Odmah sledi evakuacija stadiona i minimalna pauza od pola sata od poslednjeg takvog slučaja. Jednostavno, u SAD-u su udari groma veoma česti, pogotovo na Floridi, Teksasu i Oklahomi i neke od najtežih nesreća na sportskim borilištima bile su uzrokovane udarom groma, pa više ništa ne prepuštaju slučaju.
Na turniru je bilo čak 6 prekinutih mečeva u rasponu od 40 minuta do dva sata. Dvaput je akter bila Benfika, a posebno je bio neobičan meč sa Čelsijem kada je prekid usledio u 86. minutu kada je londonski klub vodio sa 1:0, a Portugalci su nakon odmora i nastavka izjednačili i odveli ga u produžetke.