Skaut Sport
ad banner
ad banner

Bio jednom jedan Bosanac u Barceloni

U konačnici, Meho Kodro možda nije postao velika zvijezda Barcelone, ali je njegova priča još jedan podsjetnik koliko je fudbal nepredvidiv – i koliko su neki talenti ostali potcijenjeni u vrtlogu promjena velikih klubova.

13.04.2025. 13:17h

Main Article Image
Slika: Skaut Sport

9232

0

U historiji Barcelone, klubu prepunom legendarnih imena i ikona, postoje igrači čiji je doprinos ostao u sjenci. Meho Kodro, bosanskohercegovački napadač, bio je jedan od njih. Njegova epizoda u katalonskom gigantu bila je kratka, ali dovoljno upečatljiva da se i danas pamti među ljubiteljima fudbala koji cijene njegovu tehniku, inteligenciju i sposobnost postizanja golova.

Uspon do Barcelone

Kodro je u Španiju stigao 1991. godine, kada je potpisao za Real Sociedad. U San Sebastianu je proveo četiri sezone, postavši jedan od najubojitijih napadača La Lige. Njegova najbolja sezona bila je 1994/95, kada je postigao 25 golova i završio kao drugi najbolji strijelac lige, odmah iza Ivana Zamorana. Ta forma nije prošla nezapaženo – Barcelona, predvođena Johanom Cruyffom, vidjela je u njemu idealnog nasljednika za Romárija, koji je napustio klub 1995. godine.

Kodro u Cruyffovoj filozofiji

Barcelona je sredinom devedesetih prolazila kroz tranziciju. „Dream Team“ koji je osvojio Ligu prvaka 1992. godine počeo je da se raspada, a Cruyff je tražio novu viziju tima. Kodro je bio dio te vizije – napadač koji je mogao igrati u sistemu zasnovanom na posjedu lopte, sa osjećajem za prostor i sposobnošću da igra kombinatorno.

Foto: FC Barcelona
Njegova prva sezona u Barceloni 1995/96 bila je solidna, ali nije donijela željene rezultate. Kodro je postigao 15 golova u svim takmičenjima, uključujući i važne golove protiv Real Madrida i Atletico Madrida. Ipak, Barcelona je završila bez trofeja, a turbulencije u klubu dovele su do smjene Cruyffa na kraju sezone.

Kratak boravak i odlazak

Dolaskom Bobbyja Robsona 1996. godine, Barcelona je krenula u potpuno novom pravcu. Klub je angažovao Ronalda, mladog brazilskog fenomena, što je značilo da za Kodru više nije bilo mjesta u prvom timu. U sezoni u kojoj je Ronaldo dominirao španskim fudbalom, Kodro je bio u drugom planu i ubrzo je napustio Camp Nou.

Nakon samo jedne sezone, preselio se u Tenerife, gdje je proveo četiri godine. Svoju posljednju sezonu u Španiji nastupao je na posudbi u Alavesu. Oprostio se od fudbala 2001. godine u dresu Maccabija iz Tel Aviva, ali je ostao upamćen kao igrač sa izuzetnim instinktom za gol i tehnikom kakva se rijetko viđa kod napadača njegove visine.

Nasljeđe i kako se pamti

Meho Kodro možda nije imao dugu i uspješnu karijeru u Barceloni, ali je ostavio trag kao igrač koji je u pravom trenutku došao u pogrešan klub. Da je ostao duže i da je imao više kontinuiteta, možda bi se njegova priča u Blaugrani drugačije razvila. Ipak, njegovo iskustvo u Barceloni svjedoči o težini igranja u velikom klubu, gdje su pritisak i očekivanja nemilosrdni .

Foto: FC Barcelona
Danas, kao trener i fudbalski analitičar, Kodro se često osvrće na svoju karijeru i vrijeme provedeno u Španiji. Njegov uticaj na bosanskohercegovački fudbal i dalje je značajan, a njegovo ime se s poštovanjem izgovara među ljubiteljima La Lige koji pamte njegovu eleganciju i preciznost ispred gola.

U konačnici, Meho Kodro možda nije postao velika zvijezda Barcelone, ali je njegova priča još jedan podsjetnik koliko je fudbal nepredvidiv – i koliko su neki talenti ostali potcijenjeni u vrtlogu promjena velikih klubova.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner