Skaut Sport
ad banner
ad banner

Lavovi više ne reže

Nekada moćni Olympique Lyonnais danas je na raskrsnici. Put kojim krenu odrediće da li će ponovo zablistati ili pasti u zaborav. Izazovi su ogromni, ali bogata istorija i vjerna baza navijača daju im šansu za novi početak.

09.04.2025. 14:10h

Main Article Image
Slika: Skaut Sport

144

0

Početkom 2000-ih, Olympique Lyonnais (OL) bio je neprikosnoveni titan francuskog fudbala. Od 2002. do 2008. godine, osvojili su sedam uzastopnih titula u Ligue 1, što je nacionalni rekord koji je pokazao njihovu dominaciju. Ovo zlatno doba obilježili su pametno vođenje kluba, plodna omladinska akademija i strateška pojačanja. Međutim, naredne godine donijele su dramatičan preokret — Paris Saint-Germain (PSG) je preuzeo primat, dok se OL suočavao s finansijskim problemima, promjenama vlasništva i lošim rezultatima na terenu.

Uspon i pad

Pod vođstvom Jean-Michela Aulasa, koji je kupio klub 1987. godine, OL se transformisao iz drugoligaša u evropsku silu. Aulasova vizija i poslovna oštrina uzdigli su klub do neslućenih visina. Uspeh je bio zasnovan na razvoju domaćih talenata poput Karima Benzeme i Hatema Ben Arfe, uz mudra pojačanja kao što su Michael Essien i Florent Malouda. Ova strategija donijela je ne samo trofeje već i finansijsku stabilnost.

Međutim, pejzaž francuskog fudbala promijenio se 2011. godine kada je PSG preuzet od strane katarskih vlasnika. Njihova ogromna finansijska moć omogućila je dovođenje svjetskih zvijezda, čime su zasjenili uspjehe Lyona. OL je sve teže držao korak, kako na terenu, tako i van njega. Posljednju titulu osvojili su 2008. godine, a od tada su uglavnom u sjenci Parižana.

Finansijska kriza i promjene vlasništva

Pad rezultata pratio je i pad finansijske stabilnosti. U decembru 2022. godine, američki biznismen John Textor preuzeo je 77,49% vlasništva OL-a s ciljem revitalizacije kluba. Iako je početni entuzijazam bio velik, finansijsko stanje se ubrzo pogoršalo. Do novembra 2024, OL je imao dug od čak 505 miliona eura. Francuski finansijski nadzornik za fudbal, DNCG, reagovao je strogim mjerama: ograničenjem plata, zabranom transfera tokom zimskog prelaznog roka, i privremenim spuštanjem u Ligue 2 ako se finansije ne poprave.

Foto: Guliver/AP Photo/Laurent Cipriani
Textor je ostao prkosan, uvjeravajući navijače da do ispadanja neće doći. Najavio je ulaganja i mjere štednje, uključujući prodaju igrača i smanjenje radne snage. Ipak, DNCG je bio skeptičan, ističući da se klub oslanja na neizvjesne finansijske prognoze i da su im potrebni konkretni dokazi o oporavku.

Problemi na terenu

Finansijski haos neminovno se prenio i na teren. U januaru 2025. OL je doživio ponižavajući poraz u Coupe de France, izgubivši na penale od petoligaša Bourgoin-Jailleu. Ovaj poraz bio je simbol pada nekada velikog kluba i znak da je rekonstrukcija hitno potrebna.

Uprkos svemu, pojavio se i tračak nade. Veterani poput Alexandre Lacazettea i Corentina Tolissoa, oba iz OL akademije, pružili su iskustvo i liderstvo. Njihova posvećenost klubu davala je nadu, iako su finansijski problemi izazvali glasine o njihovim odlascima, a Tolisso je privukao pažnju klubova iz Premijer lige.

Put naprijed

Budućnost OL-a visi o koncu. Uprava mora da pronađe način da stabilizuje finansije, zadrži ključne igrače i vrati konkurentnost. Privremena prijetnja ispadanja je ozbiljna, a zabrana transfera onemogućava brza pojačanja. Textorov plan uključuje korištenje globalne mreže klubova u njegovom vlasništvu kako bi stabilizovao OL-ove finansije. Međutim, ova strategija je naišla na kritike zbog mogućeg narušavanja identiteta tradicionalnih klubova.

Povratak korijenima?

Zbog finansijskih ograničenja, OL možda mora da se vrati onome što ih je nekada činilo velikima — njihovoj čuvenoj omladinskoj akademiji. Trening centar u Décines-Charpieu godinama je bio rasadnik talenata poput Benzeme, Tolissoa i Nabila Fekira. U posljednje vrijeme, međutim, sve je više mladih igrača odlazilo prije nego što su dobili pravu šansu u prvom timu. Sada, pod pritiskom, klub se okreće sopstvenom podmlatku.

Foto: Guliver/AP Photo/Christophe Ena
Mladi talenti poput Rayan Cherkija, Johanna Lepenanta i Saëla Kumbedija predstavljaju budućnost Lyona. Ako dobiju pravu podršku i uslove za razvoj, mogli bi postati okosnica novog takmičarskog tima. Izazov je u tome da se pronađe ravnoteža između trenutnog opstanka i dugoročnog planiranja. Ako OL uspije da ponovo izgradi identitet koji spaja mladost i iskustvo, ne samo da mogu izbjeći katastrofu, već i postaviti temelje za preporod.

Olympique Lyonnais se danas nalazi u nezahvalnoj i nepoznatoj poziciji — klub koji je nekada postavljao standarde u Francuskoj, sada se bori za opstanak i relevantnost. Budućnost je neizvjesna, ali ako historija nešto pokazuje, to je da je OL sposoban za ponovno rađanje. Da li će ovaj period krize biti odskočna daska ka povratku slave, ili najava daljeg sunovrata, zavisit će od odluka koje se donesu u narednim mjesecima.

Nekada moćni Olympique Lyonnais danas je na raskrsnici. Put kojim krenu odrediće da li će ponovo zablistati ili pasti u zaborav. Izazovi su ogromni, ali bogata istorija i vjerna baza navijača daju im šansu za novi početak.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner