Norveška ima najbolje vođeni klub na svijetu: Dolazi iz grada od 55.000 stanovnika
Ako je fudbal još uvijek igra u kojoj David može pobijediti Golijata, onda Bodø/Glimt nije čudo – već dokaz da fudbal, kad se igra srcem i glavom, još uvijek pripada svima.
15.04.2025. 12:30h

Na obali Norveškog mora, tik iznad Arktičkog kruga, nalazi se grad koji donedavno nije imao mnogo razloga za međunarodni sportski publicitet. Bodø, s populacijom manjom od 60.000 ljudi, poznat po ledenim zimama, sjevernom svjetlu i ribarskoj industriji, sada postaje sinonim za jednu od najfascinantnijih fudbalskih priča današnjice.
Bodø/Glimt – klub koji je do prije nekoliko godina bio polu-amaterski, sa povremenim nastupima u Eliteserien i bez trajnog boravka na fudbalskoj mapi – sada se spominje uz bok evropskih velikana. I to s razlogom. Nakon što su prošli četvrtak savladali Lazio u četvrtfinalu Evropske lige, klub iz grada gdje sunce ne izlazi zimi i ne zalazi ljeti na pragu je polufinala jednog od najvećih evropskih takmičenja.
Ovo nije tek romantična priča o underdogu. Ovo je lekcija iz fudbalskog menadžmenta, dugoročnog planiranja, inovacije i hrabrosti da se razmišlja drugačije.
Uspjeh iz ničega
Bodø/Glimt - “glimt” znači “bljesak”, a tim u skladu s tim igra u potpuno žutim dresovima – 2016. godine ispao je iz norveške elite. Klub se našao u krizi, ali umjesto da reaguje panično, odlučili su napraviti rez i krenuti ispočetka – planski, metodično, gotovo naučno. Pod vodstvom sportske direkcije, s trenerom Kjetilom Knutsenom kao arhitektom nove ere, počela je transformacija kakvu evropski fudbal rijetko viđa.
Fokus je bio na razvoju igrača, automatizaciji igre i kulturi kolektiva. Treninzi su strukturirani gotovo kao laboratorijski eksperimenti – sve se bilježilo, analiziralo i usavršavalo. Igrači koji su drugdje proglašeni nedovoljno dobrima, u Bodøu su dobili novi život. Glimt nije kupovao zvijezde, već ih je stvarao.Fudbal sa filozofijom
Knutsenov sistem je tečno strukturiran, ali sa jasnim principima: visoki presing, brza tranzicija, intenzitet i – najvažnije – sloboda u igri. Igra se sa smiješkom, ali ne i neozbiljno. Analitički tim prati svaki pokret, ali igračima se vjeruje. Povjerenje i atmosfera u svlačionici jednako su važni kao i taktika.
Na ledu rađeni, za Evropu spremni
Možda je najimpresivnija stvar kod Glimta to što njihov uspjeh nije slučajan, već održiv. Infrastruktura kluba, uključujući zatvorene balon-terene i trening centre prilagođene arktičkim uslovima, omogućava neprekinut razvoj. Akademija proizvodi igrače koji su tehnički potkovani i mentalno stabilni, dok sistem igre ostaje nepromijenjen kroz sve kategorije.
Uprava kluba odbija ulaziti u trku za skupim transferima. Naprotiv, prihodi od prodaja (Hauge u Milan, Botheim u Krasnodar, Berg u Lens) reinvestiraju se u razvoj, ne u glamur. Bodø/Glimt troši manje od većine klubova u norveškoj ligi, a takmiči se sa najboljima na kontinentu.
Više od igre
Ono što Glimt čini posebnim jeste i povezanost sa zajednicom. Klub je ogledalo grada. Igrači su dostupni, dio svakodnevnog života. Navijači nisu samo posmatrači – oni su sudionici. U društvu gdje individualizam sve više prevladava, Glimt nudi zajedništvo, pripadnost i svrhu.
Bajka koja još traje
Glimt je sada na korak od polufinala Evropske lige. Bez zvučnih imena, bez megalomanskih budžeta, ali s vjerom u sebe. Možda nikada neće biti globalni brend kao Manchester United ili Real Madrid. I možda i ne trebaju biti.
Jer su već pokazali kako se iz ničega može stvoriti nešto monumentalno. I to s poštovanjem, stilom i jasnoćom svrhe.
Ako je fudbal još uvijek igra u kojoj David može pobijediti Golijata, onda Bodø/Glimt nije čudo – već dokaz da fudbal, kad se igra srcem i glavom, još uvijek pripada svima.

Evropski fudbal Apr. 18, 2025

Evropski fudbal Apr. 18, 2025

Evropski fudbal Apr. 18, 2025

Evropski fudbal Apr. 18, 2025