Skaut Sport
ad banner
ad banner

ABA2 – svi čekaju titulu Vojvodine, ali nešto se i ostali pitaju

U NLB ABA2 ligi večeras počinje druga faza takmičenja

14.01.2025. 14:41h

Main Article Image
Slika: ABA liga/Dragana Stjepanović

108

0

Od sezone 2017/2018, odnosno od svoje prve sezone, NLB ABA2 liga je često menjala formate. Na startu je praktikovan dvokružni sistem, kod kuće i u gostima, sa fajnl-forom, koji je održan u Čačku, a na kojem je slavila Krka, savladavši u finalu Primorsku.

Naredne sezone (2018/2019) nije bilo fajnl-fora, već se polufinale igralo na dva, a finale na tri dobijena meča. Tada je dominantnu sezonu krunisala Primorska, koja je u finalu bila bolja od MZT-a.

Sezona 2019/2020. nije završena zbog pandemije koronavirusa, pa je odlučeno da se u elitu plasiraju čačanski Borac i Split, koji su u trenutku prekida zauzimali prve dve pozicije, zbog čega je AdmiralBet ABA liga proširena sa 12 na 14 klubova.

A upravo je od 2020. godine, a zbog pandemije koronavirusa, još jednom promenjen format takmičenja. Uvedeni su „baloni“, igralo se pet turnira, a onda i završni turnir na kojem je učestvovalo osam timova. U prvoj „balon“ sezoni u četvrtfinalu, polufinalu i finalu su se igrala dva meča (završni turnir održan u Podgorici), a pobednika je odlučivala koš-razlika, da bi već od sezone 2021/2022. taj princip bio ukinut, pa se na finalnom turniru igrao po jedan meč, po sistemu eliminacije.

ABA ligi je princip „balona“ odgovarao. Sve utakmice su išle u direktnom TV prenosu, pozitivno je uticalo na marketing lige, sve ekipe su tokom održavanja „balona“ bile na jednom mestu, troškovi su bili manji... Benefita je bilo mnogo, ali je nedostajalo ono najvažnije – nije bilo publike. Na utakmicama, na kojima nije igrao domaćin turnira, navijača nije bilo, igralo se u praznim salama.

Princip „balona“ održao se na snazi sve do ove sezone (izuzetak je nokaut faza prethodne kada se igralo kod kuće i u gostima na koš-razliku), kada je ponovo promenjen format. Liga je sa 14, proširena na 16 timova, a svi su bili raspoređeni u četiri grupe, u kojima su igrali po principu svako sa svakim kod kuće i u gostima. Iz te četiri grupe po dva tima su obezbedila drugu fazu, gde su formirane nove dve grupe, iz kojih će po dve ekipe otići u polufinale, koje se igra na dva dobijena meča. I finale se igra na dve pobede.

A druga faza u NLB ABA2 ligi počinje večeras utakmicama u grupi F, u kojoj su prvi favorit takmičenja, Vojvodina, zatim standardni učesnik ABA2, a nekada i učesnik AdmiralBet ABA lige, Široki, te Cedevita junior, koja drugu godinu igra u ovom takmičenju i debitant, slovenačka Ilirija. U drugoj grupi (E) su nekadašnji šampion Evrope, Bosna, finalista iz 2023. godine Helios, zatim Podgorica i šampion iz 2022. godine – Zlatibor.

Večeras će biti odigrane utakmice Vojvodina – Široki (18) i Ilirija – Cedevita junior (20). Mečevi u grupi E na programu su naredne sedmice.

Ono što je takođe ostalo zabeleženo ove sezone, to su odustajanja srpskih timova. Prvobitno je bilo planirano da u grupi C igra Vršac, ali je ta ekipa nekoliko dana pred početak sezone odustala, pa je upražnjeno mesto zauzeo somborski Džoker. Ekipa na čijem čelu je porodica najboljeg košarkaša na svetu, Nikole Jokića, bila je dominantna u prvom delu (skor 5-1), a onda je pre nekoliko dana iznenada odustala od naredne faze. 

„Uz zahvalnost ABA ligi i klubovima na profesionalnoj, fer i korektnoj saradnji, zbog vanrednih okolnosti (član 5. st 2. i 3. Ugovora), koje sprečavaju klub da se redovno takmiči u nastavku sezone, Džoker je obavestio ABA ligu zvaničnim pismom 9. januara 2025. godine, da je prinuđen da se povuče iz ostatka takmičenja“, objašnjeno je na sajtu lige.

Upražnjeno mesto je zauzela Podgorica, prošlosezonski polufinalista, koja je u grupi C završila iza Džokera i Širokog.

Prvi favorit da ove sezone osvoji ligu je novosadska Vojvodina, koja je prethodne sezone igrala u finalu. Ali, titula Novosađanima neće garantovati plasman u elitu zbog nacionalnog ključa, odnosno činjenice da najviše šest timova iz jedne zemlje može da igra u ABA ligi. Tako bi Vojvodina mogla da prođe kao Zlatibor pa da, u slučaju titule, igra baraž sa najslabijom ekipom iz Srbije u ABA ligi. To znači da ako tim iz Srbije bude u finalu ABA2 lige, plasman u elitu će automatski obezbediti drugi finalista, pod uslovom da dolazi iz neke druge zemlje.

Situaciju će pratiti ostali timovi, pre svih čini se Bosna i Široki. Bosna se ove sezone vratila u regionalno takmičenje, vodi je Zoran Kašćelan, a sastav kojim raspolaže Cetinjanin nekadašnjeg šampiona  Evrope takođe svrstava u uži krug za ulazak u elitu.

Široki je nešto sporije krenuo, vezao tri poraza, a onda doveo Darka Planinića i sa tri pobede se plasirao u drugi krug. Na “Pecari” se uvek igrala dobra košarka, neugodno je gostovanje za svaku ekipu, pa ne bi bilo iznenađenje ako bi tim Ivana Velića umešao prste i pokušao da se vrati u ABA ligu. Široki je u dobroj formi, jer je vezao deset pobeda u svim takmičenjima.

Prijatno iznenađenje dosadašnjeg dela sezone je svakako Cedevita junior predvođena trenerom Dinom Repešom, koja je u grupi završila ispred ambicioznog MZT-a. “Vitamini” su pravi spoj mladosti i iskustva – od 19-godišnjeg Nika Šare i 20-godišnjeg Luke Krajnovića, pa do iskusnih Mislava Brzoje, Sandra Rašića i Ivana Karačića.

Peh za Repešu je povreda beka Tadža Džeroma Edija, koji će dugo biti van terena. Zbog toga su u Zagrebu doveli Brendona Slaja, bivšeg igrača Podgorice, koji je u prvom delu igrao za MZT.

Standardan učesnik druge faze je poslednjih sezona bio Helios. Ekipa iz Domžala je prethodnih sezona sa Dejanom Jakarom prošla put od poslednje ekipe u ligi do finaliste, a kada je Jakara otišao ostavio je stabilan klub, kojeg predvodi jedno od zaštitnih lica ABA2 lige – Blaž Mahkovic. I Helios je podmladio ekipu, a ističu se Lovro Urbiha, Jan Zemljič, Jan Kopot i Lenart Sirc.

Ilirija je u premijernoj sezoni uspela da završi na prvom mestu u grupi D, pa je iza sebe ostavila Borac iz Banjaluke. Generalni menadžer slovenačkog tima je otac Luke Dončića, Saša. Ekipa je sastavljena od slovenačkih košarkaša i trojice stranaca – tu su Kanađanin Malit Džokuč, Nigerijac Brajt Ogbemudija i Amerikanac Vinsenst Lamont Golson. Pažnju treba obratiti na bekove Tima Tomažiča, Luku Kureša i krilnog centra Aneja Orela.

Iza Ilirije u grupi je završio Zlatibor, šampion 2022. godine. Radi se o ekipi koja je godinama u vrhu drugog po rangu regionalnog takmičenja i timu koji bi mogao da pomuti račune favoritu. Naročito, ako Zlatiborce bude služio šut za tri poena.

I na kraju Podgorica, koja će biti potpuna nepoznanica. Ekipa iz glavnog grada Crne Gore je u međuvremenu promenila trenera, jer je Boška Radovića nasledio Marko Sekulić, a u FMP je otišao najbolji igrač ekipe Džošua Skot. Nakon što je prethodno eliminisana u grupnoj fazi, Podgorica je odlučila da se osloni na mlađe igrače iz svoje omladinske sekcije, pa će biti zanimljivo videti kako će se oni snaći u seniorskoj košarci.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner