Absolute cinema - Novo čudo Indijane i brejk u grotulu Gardena | Skaut Sport

Absolute cinema - Novo čudo Indijane i brejk u grotulu Gardena

Halibarton zna šta ova dvorana znači. Zna ko je Redži Miler. Zna šta znači osam poena u devet sekundi. Zna koliko dugo Njujork čeka finale konferencije. I zna kako da to sve preokrene u korist Indijane – uz šut koji se zadrži na obruču dovoljno dugo da slomi i poslednju nadu protivnika

22.05.2025. 10:03h

Main Article Image
Slika: Guliver/AP Photo/Frank Franklin II

752

0

Znate onaj trenutak iz intervjua Martina Skorsezea u kojem objašnjava šta je to kinematografija i odakle je izašao čuveni mim „Absolute cinema“? E, te dve reči bi možda i najbolje mogle da opišu prvu utakmicu između Njujorka i Indijane u finalu Istoka, koja je na kraju šokantno pripala Pejsersima – 138:135.

Skorseze
U trenucima kada bi većina ekipa priznala poraz, Indijana Pejsersi ne samo da ne odustaju, nego tek tada počinju da dišu punim plućima. Prva utakmica finala Istočne konferencije protiv Niksa, odigrana u grotlu Medison Skver Gardena, još je jedan primer onoga što je ova franšiza izgradila tokom poslednjih nekoliko nedelja: identitet tima koji ne priznaje kraj dok semafor ne pokaže nulu.

Niksi su vodili 113:98, ostalo je još manje od pet minuta do kraja. Branson je već imao 43 poena, Tauns 35, skokovi su bili pod kontrolom, publika na nogama. Ali onda se desio Aron Nesmit.

U tih nekoliko minuta ubacio je šest trojki, ukupno 18 poena, i pretvorio dobijeni meč u dramu. Nisu ga mogli zaustaviti ni O Dži Anunobi, ni Hart, ni publika. Kada je pogodio šestu trojku 22 sekunde pre kraja, rezultat je bio samo minus dva. 

 

A onda se na scenu popeo Tajris Halibarton.

Lopta koju je šutirao sa vrha linije za tri odskočila je visoko od zadnjeg dela obruča, zavrtela se u vazduhu i pala kroz mrežicu – taman dovoljno da utakmicu odvede u produžetak. Njegov prst je bio na liniji, gotovo kao onda Kevina Durenta protiv Milvokija, šut je vredeo dva poena, ali taj detalj je samo odložio egzekuciju jer je Indijana na kraju slavila.

 


Njujork, taj bučni, gotovo iritantni deo od Osme avenije pa naniže, jednostavno je ostao u tišini.

 


Halibarton je završio meč sa 33 poena, 11 asistencija i samo jednom izgubljenom loptom, dok je Nesmit dodao 30 – ali onih 18 poena u završnici biće ono što se pamti. Ne samo zbog brojki, već zbog konteksta: 

Pejsersi su time postali prvi tim u istoriji NBA plej-ofa koji je nadoknadio devet ili više poena zaostatka u poslednjem minutu – i to ne jednom, već tri puta u ovom istom doigravanju.

 


Milvoki. Klivlend. I sada Njujork. U sva tri slučaja Halibarton i društvo, sa neizvesnim ishodima, ali istim završnim notama.

„Ovo je mišić. Što ga više treniraš, jači je. A nije lako“, rekao je trener Rik Karlajl, ne krijući koliko je ponosan na tim.

U moru zanimljivosti iz ove utakmice, jedna rečenica je odjeknula svlačionicom:

„Mora da je do patika“, rekao je Halibarton uz osmeh, referišući na čuvenu reklamu Majkla Džordana i Spajka Lija.


Halibarton zna šta ova dvorana znači. Zna ko je Redži Miler. Zna šta znači osam poena u devet sekundi. Zna koliko dugo Njujork čeka finale konferencije. I zna kako da to sve preokrene u korist Indijane – uz šut koji se zadrži na obruču dovoljno dugo da slomi i poslednju nadu protivnika.

I onda – ključni choke momenat, sa rukama na vratu i osmeh ka čoveku koji je to patentirao pre tačno 30 godina na istom ovom mestu.

30 godina razlike - Halibarton i Redži Miler -foto: x/yahoo

Ono što dodatno fascinira nije samo njihov mentalitet, već način igre. Pejsersi igraju pun teren, teraju protivnika da ubrza, da se u njihovom haosu pogubi. To je tempo koji ne odgovara mnogima – a naročito ne ekipama koje žive od kontrole, poput Niksa.

Indijana, međutim, ima i problem. Njihova najveća slabost je odbrana na Bransonu, za koju i dalje nemaju leka. Nembhard nije dovoljno brz. Mekonel nije dovoljno visok. Šepard nije dovoljno jak. Nesmit pravi previše faulova. A Branson sve to koristi: 43 poena, 15/25 iz igre, 14 slobodnih bacanja. Nema znakova da će ga išta usporiti, osim eventualnog faul problema – koji se u njegovom slučaju gotovo nikad ne dešava.

Ali i pored svega toga, Pejsersi su pronašli način.

Obi Topin, upravo bivši Niks kojeg se Njujork odrekao, zakucava za +3 u produžetku. Nembhard ubacuje sedam poena u dodatnih pet minuta. Tauns i Branson promašuju trojke za izjednačenje. I još jednom – Indijana slavi.

U nekom drugom vremenu, ovo bi bila utakmica koju domaćin nikada ne sme da izgubi. U ovoj verziji NBA, sa ovakvom verzijom Pejsersa – to je samo još jedna scena iz niza.

Do sada su Niksi i Pejsersi odigrali 49 utakmica u plej-ofu – najviše između bilo koje dve ekipe još od 1993. godine. I ova 50. koja sledi mogla bi da postane najdramatičnija.

U petak uveče igra se drugi meč. S obzirom na ono što smo videli do sada, jedino što znamo sa sigurnošću jeste da:

Nijedna prednost protiv Indijane nije sigurna. I nijedan šut Halibartona – ma koliko leteo visoko – nije izgubljen.

U odnosu na sve do sada što smo videli u plej-ofu, ovaj duel jeste – „Absolute cinema“.