"Houstone, čekaj, možda nemamo problem"
Kriza identiteta je tek prošla, a u svijetu profesionalnog sporta vas jedan pogrešan potez ponovo vraća u provaliju iz koje ste izlazili u ovom slučaju pet godina
13.07.2025. 14:27h

Nezahvalni zadaci u svijetu sporta su više-manje normalna stvar. Vlasnička struktura je, barem u velikoj većini slučajeva, zainteresirana za instant rezultate, bez obzira na probleme u kojima se ekipa nalazi. Nigdje to nije vidljivije nego u svijetu američkog sporta. NBA, ali i NFL, NHL, MLB su zbog svog unikatnog načina funkcionisanja spremni na jedan od dva pravca – borba za titulu ili trud da se što više gubi zbog nemogućnosti ispadanja u niži rang, te posljedično i boljeg izbora na draftu.
Sizifov posao
Stoga je veoma teško učiniti mnogo kada znate da ste vremenski ograničeni u sekundu i da nema popravnog, ali neki, oni najbolji u tome uspijevaju i grade karijere. Jedan od uspješnih primjera je i generalni menadžer Houston Rocketsa Rafael Stone.
Stone je svoju karijeru u redovima Raketa započeo još 2005. godine, a kroz 15 godina rada, prije nego što je dobio priliku da se okuša kao GM, bio je poznat kao veoma težak sagovornik kada su u pitanju pregovori. To i ne čudi kada se uzme u kontekst da je studirao pravo na Stanfordu i 15 godina proveo baveći se raznim pregovorima vezanim za Toyota Centar (arena u kojoj Rocketsi igraju).
Za 15 godina lojalnosti "Raketama", za nagradu je dobio tim koji je bio debelo iznad salary capa koji je uporedo bio izgrađen oko jednog igrača, s nezadovoljnim zvijezdama, bez trenera i s rupom koju je ostavio njegov prethodnik Daryl Morey. Nema šta, porodica Fertitta baš zna nagraditi lojalne radnike naizgled Sizifovim poslom.
Sreća za njega je bila što mu karakter odgovara prezimenu (Stone – kamen), pa je uspio prebroditi inicijalne probleme. Razmijenio je Russella Westbrooka u Washington, Jamesa Hardena je poslao u Brooklyn za more pickova, a okrenuo se izgradnji novog, mlađeg tima.
Naravno, nije sve bilo bajno. Uslijedio je najgori trogodišnji period u historiji Houstona koji je bio najgora ili jedna od najgorih ekipa lige. Neki dobri potezi poput tradea na noć drafta za Alperena Senguna, izbor Jabarija Smitha Jr., Tarija Easona, Amena Thompsona, potpis Imea Udoke za trenera, te Freda VanVleeta i Dillona Brooksa, ali i neki ne toliko poput draftovanje Jalena Greena i Cama Whitmorea, u konačnici su doveli ekipu do toga da poslije četiri godine ponovo zakorači u play-off.
Na njihovu žalost ispriječio im se stari dželat – Golden State Warriorsi. Steph Curry i ekipa su još uvijek nepremostiva prepreka (5:0 za Warriorse u međusobnim serijama u play-offu), ali nakon sezone napravljen je još jedan sjajan potez.
Prilika za popravni
U zamjenu za Greena, Brooksa, jedan pick prve i četiri druge runde stigao je Kevin Durant. U play-offu je evidentno nedostajao igrač koji može iskreirati sam sebi poene i to raditi poprilično efikasno. Green, kao najbolji strijelac ekipe, to jednostavno nije mogao. Uz potpis novog ugovora s VanVleetom i Stevenom Adamsom, te akvizicijama Doriana Finney-Smitha i Clinta Capele, Rocketsi u novu sezonu ulaze bolji (na papiru) nego što je to bio slučaj dugo vremena.
Iza svih poteza stoji Rafael Stone, gvozdena pesnica koja upravlja svim dijelovima organizacije i kreator nekih novih Raketa. Reklo bi se da bi Rakete mogle čak zaprijetiti i titulu, ali do tog trenutka je ostalo još mnogo. Kriza identiteta je tek prošla, a u svijetu profesionalnog sporta vas jedan pogrešan potez ponovo vraća u provaliju iz koje ste izlazili u ovom slučaju pet godina. Po onoj staroj NASA-inoj – "Houstone, čekaj, možda i nemamo problem".