Skaut Sport
ad banner
ad banner

Lažni bog je bog driblinga – God Šamgod i njegovo košarkaško nasleđe

Iako mu NBA karijera nije trajala dugo, Šamgod je ostavio trag koji ne bledi. Potez koji nosi njegovo ime – legendarni “Šamgod” crossover – postao je nezaobilazni deo svakog treninga, svakog YouTube tutorijala, svake ulične košarke.

24.03.2025. 18:45h

Main Article Image
Slika: X/@SLAMKicks

2641

0

Ako gledate nekada plejmejkere koji su sjajni s loptom u rukama i imaju dribling da vam pamet stane, morate da vidite i taj potez.

Kajri Irving ga radi, radi ga često i Kris Pol, videćete i Luku Dončića, Tre Janga, Dža Moranta.

U eri kada se svaki dribling analizira, svaki potez pretvara u viralni klip, a kreativnost često biva sputana šablonima – postoji jedan čovek čije ime se i dalje izgovara s poštovanjem kad god lopta prevari defanzivca: God Šamgod.

Iako mu NBA karijera nije trajala dugo, Šamgod je ostavio trag koji ne bledi. Potez koji nosi njegovo ime – legendarni “Šamgod” crossover – postao je nezaobilazni deo svakog treninga, svakog YouTube tutorijala, svake ulične košarke.

Od kultnog "Raker Parka" u Harlemu do završnica NBA plej-ofa, to je dribling koji znači više od pukog prelaska preko protivnika. To je simbol slobode, kreativnosti i hrabrosti da igru učiniš svojom.

Od Raker Parka do Dalasa

Šamgod je odrastao u najtvrđim krajevima Njujorka. Iz Bruklina se kao dečak preselio u Harlem, gde su tereni postali njegovo igralište, škola i pozornica. U "Raker Parku" je prvi put video kako košarka može biti umetnost, kako "bank šut" može biti poezija, a dribling ples.

“Odrastao sam u jednom od najtežih perioda u Njujorku. Ali kad sam video kako ljudi uživaju u košarci, znao sam da želim da budem košarkaš”, rekao je jednom.

I bio je. I više od toga – postao je legenda.

Nakon dve godine na Providensu i kratke NBA epizode u dresu Vašington Vizardsa, karijeru je nastavio širom sveta: Poljska, Kina, Saudijska Arabija, a stigao je i do naših krajeva, tačnije Zagreba u dresu Cedevite.

I onda, mnogo godina kasnije – povratak u NBA. Ne kao igrač, već kao trener. Od 2016. godine je u timu Dalas Maveriksa i sa devet godina uzastopnog staža najdugovečniji je trener trenutno u NBA ligi.

 Barem dok ga Niko Herison ne trejduje za vodonošu nekog.

Veza s Irvingom: bratstvo sa betona

Danas, kao član stručnog štaba Dalas Maveriksa, Šamgod igra ključnu ulogu u sreći i ponovnom pronalasku svrhe jednog istinskog majstora driblinga – Kajrija Irvinga.

Njih dvojica dele više od istog tima. Oni dele Njujork – i sve što on nosi. Ulični duh, stil igre, driblinge koje niko drugi ne pokušava.

Irving, čiji su otac i kum odrasli u Bronksu, kaže za Šamgoda da mu je „kao jedan od onih ujaka iz Harlema koji ti kaže kad grešiš, ali ti nikad ne laže“.

Za Šamgoda, Irving je oličenje svega što je Njujork ugradio u njega: “Stil, šarm i kreativnost – to je Njujork. Sve kod Kajrija je Njujork.”

Potez koji traje duže od karijere

U eri algoritama i brzih zaborava, “Šamgod” je ostao. Nisu ga zaboravili ni Tre Jang, ni Dža Morant, ni Luka Dončić. Koriste ga, uče od njega. Čak i dvanaestogodišnjaci na treninzima širom sveta pokušavaju da ga izvedu.

“Mislim da je to jedan od najhladnijih poteza ikad”, rekao je Kol Entoni. “Zovu ga ‘Šamgod’ jer ga je on izmislio. To je ikona.”

A Šamgod? On kaže da mu je najvažnije što zna da je košarku ostavio boljom nego što ju je zatekao. “Kad me više ne bude, kad moja deca odrastu, neko će učiti svoje dete kako da izvede ‘Šamgod’. To je neverovatan osećaj.”

Više od igre

God Šamgod je danas mnogo više od trenera. On je simbol onoga što košarka može da bude – kreativna, slobodna, svoja. Njegov crossover nije samo tehnički detalj – to je nasleđe. I dok god postoje igrači koji žele da zbune protivnika, da izraze sebe kroz dribling, da iznova osmisle igru – ime Goda Šamgoda ostaće tu.

I baš zato, kad sledeći put vidite da neko “baci” loptu desno, pa je brzo povuče levo i ostavi čuvara bez ravnoteže – znajte da to nije samo potez. To je Šamgod. To je istorija. To je ljubav prema igri.

Ko je prvi izveo "Šamgod" – Bodiroga viču Evropljani

Ipak, kada govorimo o "Šamgod" driblingu, neizbežna je rasprava koja već godinama živi među košarkaškim fanaticima: ko je zaista prvi izveo ovaj potez?

Dok američki košarkaški svet bez sumnje pripisuje potez Godu Šamgodu – i po imenu i po nasleđu – mnogi evropski ljubitelji igre tvrde da je Dejan Bodiroga, legendarni jugoslovenski reprezentativac, zapravo taj koji je prvi doneo tu vrstu driblinga na teren.

Bodiroga, poznat po neverovatnoj kontroli lopte i ritmu igre, koristio je sličan crossover još sredinom devedesetih godina u dresu evropskih klubova i reprezentacije. Njegova verzija bila je sporija, elegantnija, više zasnovana na osećaju nego na brzini, ali suština poteza – zavaravanje protivnika povlačenjem lopte – bila je ista.

Naravno, stariji se sećaju i majstora Danka Cvjetićanina, koji je bio prvak Evrope sa Cibonom, a karijeru počeo u Partizanu.

Današnji NBA skaut (radi za Bruklin Netse) je pre Bodiroge radio sličan dribling.

I dok je za mnoge Evropljane, Bodiroga otac tog driblinga, za Amerikance, Šamgod je dao pečat koji je ostao. Ko je bio prvi? Teško je dokazati. Možda je odgovor negde između – ili možda, kako to često biva u sportu, nije ni važno.

Jer ono što "Šamgod" čini posebnim nije samo ko ga je prvi izveo, već kako je ostao. I u tom smislu, Šamgodovo ime postalo je univerzalan simbol dribling veštine. On nije samo koristio potez – on ga je pretvorio u brend, u nasleđe koje su prihvatili i Dončić, i Kemba Voker, i klinci širom sveta.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner