Od heroja do Juda: Najveće izdaje u svetu fudbala | Skaut Sport

Od heroja do Juda: Najveće izdaje u svetu fudbala

U svetu fudbala, malo šta izaziva više bure, besa i osećaja izdaje među navijačima od prelaska omiljenog igrača u redove najvećeg rivala. To su trenuci kada se dresovi pale, kada idoli postaju neprijatelji, a istorija se zauvek menja

10.02.2025. 19:31h

Main Article Image
Slika: Guliver

9477

0

Kada igrač koji je godinama nosio dres jednog kluba, ljubio grb i kleo se na večnu vernost, pređe u redove najvećeg rivala, u očima razočaranih navijača postaje ništa drugo do – Juda. 

Od idola do izdajnika, od heroja do omraženog lika, put je kratak, ali bolan. Oni koji su mu nekada skandirali ime sada ga dočekuju zvižducima i uvredama, dok se često njegovi nekadašnji saigrači pitaju da li je u svlačionici oduvek sedeo vuk u jagnjećoj koži. A ono što boli navijače više  jeste spoznaja da im je idol, onaj kome su verovali, zapravo pokazao da je sve bilo, samo posao.

U svetu fudbala, malo šta izaziva više bure, besa i osećaja izdaje među navijačima od prelaska omiljenog igrača u redove najvećeg rivala. To su trenuci kada se dresovi pale, kada idoli postaju neprijatelji, a istorija se zauvek menja. Ovo su neki od najpoznatijih “izdajnika” koji su uzdrmali fudbalski svet.

Verovatno najzloglasniji transfer u istoriji fudbala je prelazak Luisa Figa iz Barselone u Real. Figo je bio jedan od ključnih igrača Barselone, ali je 2000. godine šokirao svet prelaskom u Real Madrid. Transfer vredan tada rekordnih 62 miliona evra izazvao je talas besa među navijačima Blaugrane, kulminirajući bacanjem svinjske glave na teren tokom njegovog povratka na Kamp Nou. Figo je i danas jedan od najomraženijih igrača, ako pitate navijače Barselone. 

Sličan transfer dogodio se samo godinu dana kasnije, Sol Kembel šokirao je Severni London. 

Kada igrač pređe direktno iz Totenhema u Arsenal, jasno je da će to izazvati haos. Kembel je bio kapiten “Pevaca”, ali je odlučio da besplatno pređe u redove njihovog najljućeg rivala. Ovo je jedan od najkontroverznijih poteza u istoriji Premijer lige, a navijači Totenhema mu nikada nisu oprostili. Dodatno, ni navijači Arsenala nikada posle toga nisu prestali da peckaju rivale. Zahvaljivali su im se transparentima na kojima je pisalo: Hvala za titulu na Vajt Hart Lejnu i Sol Kembelu.

Neočekivani transferi nisu retkost u engleskom fudbalu, pa je sličan uzdrmao i Mančester. 

Karlos Tevez je nakon kontroverzi u Vest Hemu prosleđen na dvogodišnju pozajmicu u Junajted. Ferguson je bio oduševljen i želeo je da ga dovede permanentno. No nakon uspešnog boravka u Junajtedu, Argentinac se odlučio za prelazak u redove gradskog rivala, Mančester Sitija. Kampanja “Welcome to Manchester”, kojom su Građani ispratili njegov dolazak, bila je so na ranu navijačima Crvenih đavola. Tevez je kasnije podigao trofej Premijer lige sa Sitijem, dodatno pojačavši rivalstvo.

Guliver
Gonzalo Iguain je nakon Reala otišao u Italiju i to na jug. Tamo gde se jedan klub voli do neslućenih granica. 

Gonzalo je bio heroj Napulja, igrač koji je oborio rekord Serije A sa 36 golova u sezoni. Međutim, ljubav se brzo pretvorila u mržnju kada je 2016. prešao u Juventus za 90 miliona evra. Navijači Napolija su ga proglasili izdajnikom i dočekali ga zvižducima svaki put kada bi se pojavio u njihovom gradu.

No, Italija pamti i luđe transfere. Roberto Bađo, jedan od najvoljenijih italijanskih fudbalera, izazvao je haos prelaskom iz Fiorentine u Juventus. Navijači Viole su se pobunili, izbili su neredi u Firenci, a Bađo je postao meta besa. Njegova odluka da pokupi Fiorentinin šal bačen sa tribina tokom meča protiv Juventusa bila je jedina uteha za razočarane navijače.

Mario Gece bio je ljubimac “Žutog zida” Borusia Dortmund je bila u usponu, a Gece je bio jedan od ključnih igrača. Međutim, njegov transfer u Bajern Minhen bio je ogroman udarac za ekipu i navijače. Gece se u Minhenu nije proslavio, ali mu navijači Dortmunda nikada nisu oprostili, čak ni kada se posle toga vratio. 

Emre Belozoglu je započeo karijeru u Galatasaraju, ali je 2008. godine prešao u redove najvećeg rivala, Fenerbahčea. Ovaj transfer izazvao je negodovanje među navijačima oba kluba, s obzirom na intenzivno rivalstvo između dva istanbulska tima.

Guliver
Ali turski fudbal pamti i šokantnije, prelaske. Burak Jilmaz je tokom svoje karijere igrao za četiri najveće turske ekipe. Njegovi prelasci izazivali su kontroverze i osećaj izdaje među navijačima. On je nastupao i za Trabzon, ali i za Bešiktaš, Fener i Galatasaraj. Za Trabzon i Bešiktaš čak u po dva navrata. Njegovo ime u Turskom fudbalu izaziva najviše kontroverzi. 
Guliver (AP Photo/Mircea Rosca)
Fudbal je biznis, a lojalnost često bledi pred novcem i slavom. No, za navijače, neki potezi ostaju nezalečene rane, a fudbalske izdaje se pamte generacijama. Moderni fudbal pun je tih priča. Da li vi znate neki takav primer?