Skaut Sport
ad banner
ad banner

Englesko novo fudbalsko poglavlje – ko će menjati koga: Tuhel Albion ili obrnuto?

Nemac je svestan da raspolaže tehnički i taktički inteligentnim igračima. Nema potrebe da Engleska igra kruto i linearno, kao što su to činili prethodni stranci na njenoj klupi.

20.03.2025. 13:41h

Main Article Image
Slika: Guliver/GeorgexWass

66

0

Engleska sa uzbuđenjem iščekuje utakmicu svoje reprezentacije – prvu sa Tomasom Tuhelom na čelu nacionalnog tima.

Da je neko, pa čak i 90-ih godina prošlog veka, pomislio da bi jedan Nemac mogao da vodi Gordi Albion, verovatno bi bio predmet podsmeha.

Međutim, granice u fudbalu se pomeraju svakog dana, a trener koji je vodeći engleski tim osvojio Ligu šampiona (Čelsijeva pobeda nad Sitijem u Portugalu) ne deluje toliko „stranim“.

Uostalom, nije prvi stranac u istoriji Engleske, koju su ranije vodili, sada pokojni Sven-Goran Erikson i Fabio Kapelo.

Još važnije, pitanje koje se nameće – šta Tuhel donosi Engleskoj?

Čudna je priča o taktičkom pristupu fudbalske nacije koja odavno vapi za nekim trofejom, jer u prostorijama FA i danas stoji samo titula svetskog prvaka iz 1966, kada su upravo oni organizovali Mundijal, sa onim sumnjivim fantomskim golom u finalu protiv Nemaca i pobedom od 4:2.

Premalo za naciju čija se liga smatra najboljom na svetu i koja decenijama proizvodi planetarne zvezde.

Zato se stranac dovodi u trenutku kada postaje jasno da je potrebna promena, neka drugačija filozofija.

U tome i leži zamka za Nemca – kako će se nositi s tim i da li će napraviti greške svojih prethodnika?

Ironično, kada se pogleda formacijski i taktički, Erikson i Kapelo su bila dva „najengleskija“ staromodna trenera.

Šveđanin je forsirao 4-4-2 jer je švedski fudbal od 70-ih godina bio baziran na kopiranju starog engleskog modela.

O tome je pisao i ser Aleks Ferguson u svojoj autobiografiji, kroz razgovore sa Polom Skolsom o „inovacijama“ koje je Erikson doneo… Nije ih bilo.

S tim što se Ferguson ogradio i naglasio da ne misli da je Erikson bio loš trener, već da jednostavno nije reprezentaciji doneo ništa novo.

Gotovo ista situacija bila je sa Kapelom i njegovom kopijom Sakijevog zonskog Milana u formaciji 4-4-2.

Čak je i u Italiji tada ponovo bilo u trendu igranje sa trojicom u odbrani i markiranje „čovek na čoveka“.

Savremenik Kapelove Engleske, Džejmi Karager, vratio se iz reprezentativne penzije kako bi igrao u Don Fabiovom sistemu, jer je, kako je kasnije rekao, odrastao diveći se tom Kapelovom Milanu.

Kapelo i Runi - foto: Guliver/ JohnxSibley

Na kraju je priznao da mu je Rafa Benitez pružao daleko više taktičkih informacija nego Kapelo, a znamo koliko je Španac bio „težak“ u tom pogledu.

Venjables, Hodl, Meklaren – svi su eksperimentisali i, ako ništa drugo, imali viziju, doduše, kod nekih je ona bila uspešnija, kod nekih manje.

Tu dolazimo do Sautgejta, koji je znao da bude preoprezan i dosadan ponavljanjem istih rešenja i forsiranjem određenih igrača, ali je bio taktički najfleksibilniji.

Način na koji je u Rusiji koristio Džesija Lingarda i Delea Alija kao „slobodne osmice“ pokazao se kao vrlo efektan. Uostalom, Engleska je tada stigla do polufinala Mundijala, prvi put od 1990.

A tu su i dva uzastopna finala Evropskih prvenstava i dva bolna poraza – jedan od Italije posle penala, drugi od Španije rezultatom 2:1.

Sautgejt je, ako ništa drugo, vratio veru u reprezentaciju i naterao navijače da ponovo Englesku smatraju svetskom silom. Međutim, upravo ga je to i koštalo – više nije bilo dovoljno samo pobeđivati, već je važno bilo i kako.

To nas dovodi do Tuhela, taktičkog genija i čoveka za koga važi da nikada nije gradio bliske odnose sa igračima koje je trenirao.

Takva situacija ga je koštala posla u Borusiji i PSŽ-u, dok u Bajernu, iako je osvojio titulu, nisu bili zadovoljni njegovim upravljanjem svlačionicom.

Reprezentativni fudbal mu sada pruža priliku da takve stvari svede na minimum, jer ne provodi svakodnevno vreme sa igračima.

S druge strane, prema izvorima bliskim nemačkom stručnjaku, radio je na tome da poboljša međuljudske odnose.

U Engleskoj, naravno, ne bi bili oni da se mediji ne bave bespotrebnim pitanjima – koliko vremena Tuhel provodi u Engleskoj, hoće li pevati himnu, koliko će emocija uložiti u sve ovo…

Međutim, oni koji su više zaljubljeni u fudbal kao fudbal pitaju se – kako će implementirati svoju filozofiju?

Nemac je svestan da raspolaže tehnički i taktički inteligentnim igračima. Nema potrebe da Engleska igra kruto i linearno, kao što su to činili prethodni stranci na njenoj klupi.

Tuhel bi možda trebalo da se ugleda na Sarinu Vigman, selektorku ženskog tima.
Sarina Vigman - foto: Guliver/AP Photo/Alessandra Tarantino

Ova Holanđanka je ostvarila uspeh jer nije odstupala od svoje filozofije – taktički je preoblikovala igru i učinila je modernijom, a rezultat su finale Svetskog prvenstva i osvajanje Evropskog.

Premijer liga je prepuna stranih trenera, igrači su danas naviknuti na različite fudbalske stilove – bilo da se radi o posedu lopte ili agresivnom presingu. Staromodni stil je odavno iščezao i nema potrebe da novi strani selektor pokušava da oživi zastarele engleske fudbalske ideje.

Tuhelov mandat je oročen na 18 meseci, koliko traje ugovor, i nema mnogo vremena da pravi velike promene.

Grupa u kojoj se Engleska nalazi u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo – sa Srbijom, Albanijom, Letonijom i Andorom – nosi imperativ prolaska, ali ne samo to, već i ubedljivih pobeda i dobre igre.

Uz sve to, Tuhel će morati da preživi englesku medijsku mašineriju, koja će ga sigurno pratiti pažljivije nego bilo kog prethodnog selektora.

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner