Od Rima do Hejsela: Senke Rimskog finala 1984. uvertira za Hejsel
Fudbal je samo igra. Neverovatno lepa igra, ali ipak samo igra. Nijedan rezultat, nijedan trofej, nijedno rivalstvo ne vredi ljudskog života. Četrdeset godina nakon tragedije, ta jednostavna istina i dalje stoji kao najvažnija pouka Hejsela - pouka koju moramo stalno iznova učiti kako se tragedije ne bi ponavljale.
26.03.2025. 10:00h

Noći koje su zauvek promenile evropski fudbal
Fudbal je oduvek bio više od igre. Za milione navijača širom sveta, on predstavlja identitet, pripadnost, strast. Ali ponekad strast prelazi u opsesiju, pripadnost u dogmu, a identitet u izgovor za nasilje. Tragični događaji 29. maja 1985. godine na stadionu Hejsel u Briselu predstavljaju najcrnju tačku u istoriji evropskog klupskog fudbala - trenutak kada je sport izgubio svoju dušu pod teretom navijačkog antagonizma.
Malo koja priča u sportu tako potresno ilustruje tu višeslojnu prirodu fudbala kao ona o događajima koji su se odigrali 29. maja 1985. godine na stadionu Hejsel u Briselu. Taj događaj nije nastao u vakuumu.
Njegov koren seže godinu dana ranije, do vrelog rimskog proleća i finala Kupa šampiona između Rome i Liverpula, utakmice koja je naizgled bila samo sportski spektakl, ali je zapravo postavila tempiranu bombu koja će eksplodirati u Briselu. Ovo finale će se pokazati kao zloslutna uvertira za briselsku tragediju.
Rim, 30. maj 1984: Finale koje je zasejalo mržnju
Atmosfera pred utakmicu: Grad u groznici
Rim je disao fudbal tih dana. Olimpijski stadion bio je epicentar emotivnog zemljotresa koji je zahvatio Večni grad. Roma, predvođena legendarnim švedskim trenerom Svenom-Goranom Eriksonom, došla je do svog prvog finala Kupa šampiona, i to na domaćem terenu. Za rimski klub, osnovan 1927. godine, ovo je bila prilika da konačno izađe iz senke gradskog rivala Lacija i moćnih severnjačkih klubova poput Juventusa i Milana.
Grad je bio u transu. Svi su bili odeveni u crveno i žuto. Na svakom ćošku se pričalo samo o jednom - kako će Roma konačno doneti evropski trofej u Rim.
Sa druge strane, Liverpul je već tada bio evropski gigant sa tri titule prvaka Evrope. Pod vođstvom legendarnog menadžera Džoa Fegana, engleska ekipa došla je u Rim sa ogromnim samopouzdanjem i iskustvom na velikoj sceni. Crveni sa Enfilda bili su u svojim najboljim godinama, sa igračima poput Alana Kenedija, Kenija Dalgliša i Grejema Sunesa.
Dolazak engleskih navijača u Rim nije bio tako brojan kao što bi se očekivalo za finale - oko 5.000 navijača Liverpula stiglo je u italijansku prestonicu. Razlog je bio delom finansijski, ali i zato što su mnogi znali za reputaciju rimskih navijača.
Predistorija rivalstva: Više od utakmice
Ono što je dodatno zapaljivo bilo u ovom meču je činjenica da nije bilo reč samo o sportskom rivalstvu. Bio je to sudar dve kulture, dva mentaliteta, dva pristupa fudbalu.
Englezi su tada dominirali evropskim fudbalom. To je mnogima smetalo, posebno Italijanima koji su svoj fudbal smatrali tehnički superiornim. Ali rivalstvo je imalo i socio-ekonomsku dimenziju. Liverpul je predstavljao industrijski, radnički sever Engleske, dok je Roma bila simbol italijanskog juga sa svim njegovim strastima i temperamentom.
Utakmica: 120 minuta tenzije
Sama utakmica bila je taktički šahovska partija. Liverpul je poveo u 15. minutu golom Fila Nila, ali je Roberto Pruzo izjednačio za Romu u 43. minutu. Rezultat se nije menjao do kraja regularnog dela i produžetaka, pa je odluka morala pasti nakon penala.
Ono što je usledilo postalo je legendarno. Golman Liverpula Brus Grobelar koristio je taktiku koja će ući u fudbalski folklor - drhtanje nogu na gol-liniji pre svakog penala. Ova neobična metoda dekoncentrisala je igrače Rome, a posebno Frančeska Gracijanija i Bruna Kontija, čije promašaje s bele tačke i danas pamte rimski navijači. Liverpul je pobedio sa 4:2 u penal seriji i osvojio svoj četvrti evropski trofej.
Ono što je usledilo nakon završnog zvižduka ostaće upamćeno kao jedna od najmračnijih epizoda u istoriji navijačkog nasilja pre Hejsela. Dok su igrači Liverpula slavili na terenu, napolju se događao pravi pakao.
Detalji koje mnogi izveštaji nisu pominjali otkrivaju svu surovost te noći. Navijači Rome organizovali su zasede na putevima izvan stadiona. Veliki broj navijača Liverpula bio je napadnut dok su pokušavali da se vrate u svoje hotele.
"Bili smo u autobusima kada su počeli da nas gađaju kamenicama. Prozori su poleteli, žene i deca su vrištali. Neki od nas su iskočili iz autobusa misleći da će biti bezbednije napolju, ali to je bila greška. Čekali su nas sa noževima, lancima, palicama", svedoči navijač Liverpula koji je te noći zadobio višestruke povrede.
Prema naknadnim istragama, preko 30 navijača Liverpula završilo je u bolnici sa teškim povredama. Dvoje je bilo kritično, sa ubodnim ranama. Engleski mediji su kasnije objavili da su napadi bili organizovani i planirani, sa jasnom namerom da se "kazne" engleski navijači zbog pobede.
Najgore od svega je što, na osnovu svedočenja, policija nije učinila dovoljno da spreči nasilje i napade na engleske navijače. Neki engleski mediji su pisali da su karabinjeri uglavnom stajali po strani i gledali.
Medijska tišina: Zataškavanje incidenata
Ono što je dodatno razjarilo navijače Liverpula je činjenica da ovi incidenti nisu dobili adekvatnu medijsku pažnju. Italijanski mediji su se uglavnom fokusirali na sportski aspekt i tugu domaćih navijača, dok su britanski mediji samo površno izvestili o napadima.
UEFA je takođe minimizirala incidente, bez ozbiljne istrage ili sankcija za Romu. Ovo je stvorilo osećaj izdaje među navijačima Liverpula, ubeđenje da su ostavljeni na cedilu od strane vlasti i medija.
"Kada smo se vratili u Englesku, ljudi nisu ni znali kroz šta smo prošli. Bilo je nekoliko malih članaka u novinama, i to je bilo sve. Kao da je neko namerno hteo da zataška šta se dogodilo", kaže navijač Liverpula, koji je te noći doživio napad.
Ovo percipirano zataškavanje stvorilo je narativ među tvrđim navijačkim jezgrom Liverpula - ako ih sistem ne štiti, moraće sami da se zaštite. Taj mentalitet "nikad više" postaće zloslutni lajtmotiv koji će godinu dana kasnije dovesti do tragedije.
Između dva finala: Evolucija nasilja
Engleska pod Tačerovom: Društvo u tranziciji
Da bismo bolje razumeli šta se dogodilo na Hejselu, moramo sagledati širu sliku Engleske sredinom 1980-ih. Margaret Tačer, "Gvozdena ledi", bila je na vrhuncu svoje moći, sprovodeći radikalne ekonomske reforme koje su transformisale britansko društvo.
Njene politike privatizacije i deindustrijalizacije dovele su do zatvaranja mnogih fabrika i rudnika, posebno na severu Engleske. Liverpool, nekada ponosan lučki grad, bio je posebno teško pogođen ovim promenama.
Za mlade iz Liverpula, fudbal je bio jedan od retkih razloga za ponos u vreme kada im je sve ostalo oduzimano - poslovi, budućnost, dostojanstvo. Kada je njihov identitet vezan za fudbalski klub, svaki napad na taj klub doživljava se kao egzistencijalna pretnja.
U takvom društvenom miljeu, navijačke grupe postale su utočište za mnoge mlade muškarce bez perspektive. Fenomen "casualsa" - huligana koji su nosili skupe dizajnerske brendove umesto klupskih boja kako bi izbegli policijsku pažnju - bio je u punom zamahu.
Casualsi: Nova generacija huligana
Casualsi su predstavljali evoluciju u huliganskoj kulturi. Za razliku od stereotipnih skinhedsa 1970-ih, oni su bili teže prepoznatljivi, bolje organizovani i često mnogo nasilniji.
Bili su drugačiji od ranijih generacija. Nosili su brendiranu odjeću, izgledali kao obični momci iz kvarta. Ali imali su kodeks, hijerarhiju i organizaciju koja je bila zastrašujuća.
Za casualse, putovanje na evropske utakmice imalo je dvostruku svrhu - podržati klub, ali i "predstavljati" Englesku u sukobima sa stranim navijačima. Nakon Rima 1984, mnogi su se zakleli da će se "osvetiti" Italijanima ako im se ikada ukaže prilika.
Istrage nakon Hejsela otkrile su da su neki od nasilnih navijača na stadionu zapravo bili casualsi iz drugih klubova, ne samo iz Liverpula. Oni su videli finale kao priliku za "odmazdu" svim Italijanima za ono što se dogodilo u Rimu.
Italijanski ultrasi: Politika i teritorija
S druge strane, italijanski navijački pokret takođe je evoluirao. Za razliku od engleskih casualsa, koji su retko imali političku dimenziju, italijanski ultrasi su često bili direktno povezani sa političkim ideologijama i grupacijama.
Ultras grupe Juventusa bile su dominantno desničarski orijentisane, dok su neke manje grupe imale levičarsku orijentaciju. Ove političke veze davale su italijanskim navijačkim sukobima dodatnu dimenziju.
Za italijanske ultrase, sukob sa protivničkim navijačima nije bio samo pitanje sporta već i ideologije i teritorije, a kad su saznali da engleski navijači dolaze, to je bio izazov koji nisu mogli ignorisati.
Hejsel 1985: Anatomija tragedije
Loša organizacija i arogancija UEFA-e
Godinu dana nakon drame u Rimu, Liverpul se ponovo našao u finalu Kupa šampiona. Ovoga puta, protivnik je bio još jedan italijanski klub - Juventus iz Torina. UEFA je odredila da se finale odigra na stadionu Hejsel u Briselu.
Ta odluka bila je kontroverzna od samog početka. Stadion izgrađen 1930. godine bio je u veoma lošem stanju. Hejsel je bio ruina koja je samo čekala da se sruši. Beton je bio ispucao, konstrukcija dotrajala. Bilo ko sa osnovnim znanjem o bezbednosti mogao je videti da nije adekvatan za utakmicu tog nivoa.
Uprkos upozorenjima belgijskih vlasti i predstavnika oba kluba, UEFA je insistirala na lokaciji. Još problematičnija bila je odluka o raspodeli navijača na tribinama. Sektor Z, koji je trebao biti neutralan, na kraju je bio podeljen između navijača Liverpula i Juventusa, sa tankom žičanom ogradom kao jedinom barijerom između njih.
Dani pre utakmice bili su ispunjeni antagonizmom. Italijanski mediji podsećali su na reputaciju engleskih huligana, dok su engleski tabloidi podsećali na događaje iz Rima godinu dana ranije.
Belgijske vlasti nisu bile spremne za izazov. Policija je bila nedovoljno obučena i opremljena za rukovanje masom potencijalno nasilnih navijača. Mnogi policajci nisu imali ni osnovno znanje engleskog ili italijanskog jezika.
Kobni dan: 29. maj 1985
Već u ranoj fazi, tokom dana, primetna je bila tenzija. Veliki broj navijača, posebno engleskih, pod uticajem je alkohola. Belgijska policija pokušava da kontroliše situaciju, ali je očigledno preopterećena. Na samom stadionu, Sektor Z već pokazuje znake preopterećenosti. Osim toga, granica između navijača dve ekipe postaje sve poroznija, sa primetnim manjim verbalnim sukobima.
Nakon toga tenzije eskaliraju. Grupa navijača Liverpula počinje da provocira italijanske navijače u sektoru Z. Razmenjuju se flaše i drugi projektili preko ograde. Veća grupa navijača Liverpula probija tanku ogradu i juri ka delu sa navijačima Juventusa. U panici, italijanski navijači beže prema spoljnom zidu stadiona, stvarajući ogroman pritisak na već oštećenu strukturu.
Kritična tačka - Zid popušta. Beton star više od pet decenija ne može izdržati pritisak mase i urušava se. Ljudi padaju jedni preko drugih, mnogi bivaju prignječeni ili ugušeni pod težinom drugih tela. Prve medicinske ekipe pokušavaju doći do povređenih, ali pristup je otežan zbog haosa na stadionu. Igrači oba tima, pokušavaju smiriti navijače, jer ekstremni navijači Juventusa žele osvetu.
Utakmica počinje u atmosferi šoka. Igrači se kreću kao duhovi, bez želje za igrom. Juventus pobeđuje 1:0 golom Platinija iz penala. Niko ne slavi. Trofej se dodeljuje u tišini.
U tragediji je poginulo 39 osoba, a više od 600 ljudi je povređeno. Statistika je bila zastrašujuća, ali iza brojeva su bili stvarni ljudi - roditelji, deca, braća, sestre - čiji su životi nasilno prekinuti na nečemu što je trebalo da bude fudbalski praznik.
Identifikacija počinilaca: Ko je stvarno odgovoran?
Naknadne istrage identifikovale su oko 30 navijača Liverpula koji su direktno učestvovali u nasilnom jurišu koji je doveo do tragedije. Brutalnost navijača Liverpula bila je nesporna jer su napadi na Italijane izvođeni u talasima, čak i onda kada nije bilo nikakvog otpora.
Interesantno je da većina njih nije bila iz samog Liverpula, već iz okolnih gradova i mesta - bili su "navijači vikendom" i casualsi.
"Većina pravih Liverpulovih navijača, onih koji su išli na svaku utakmicu, bili su šokirani onim što se dogodilo. Ti izgrednici nisu predstavljali pravi Liverpul", tvrdili su stariji, dugogodišnji navijači kluba.
Ova činjenica dodatno komplikuje narativ o tragediji - nije se radilo o "svim navijačima Liverpula", već o specifičnoj podgrupi individua koje su tražile nasilje.
Ipak, odgovornost ne leži samo na tim pojedincima. UEFA, belgijske vlasti, pa i sami klubovi snose značajan deo krivice zbog neadekvatne organizacije i ignorisanja očiglednih znakova opasnosti.
Koliko je finale iz 1984. u Rimu uticalo na događaje u Briselu godinu dana kasnije? Ovo pitanje i dalje izaziva debate među istoričarima sporta i sociolozima. Neosporno je da su incidenti nakon utakmice u Rimu stvorili atmosferu nepoverenja i animoziteta između engleskih i italijanskih navijača.
Posledice: Više od zabrane
Pravne i sportske sankcije
Reakcija fudbalskih vlasti bila je brza i oštra. UEFA je zabranila svim engleskim klubovima učestvovanje u evropskim takmičenjima na pet godina, dok je Liverpul dobio dodatnu godinu zabrane. Ova odluka drastično je uticala na engleski fudbal, koji je bio na vrhuncu evropske dominacije.
Belgijsko pravosuđe procesuiralo je 26 engleskih navijača za ubistvo, od kojih je 14 osuđeno na zatvorske kazne. Ali mnogi smatraju da su veći krivci - organizatori i vlasti - ostali nekažnjeni. Britansko pravosuđe takođe je pokrenulo procese protiv identifikovanih izgrednika.
"Navijači su bili samo poslednja karika u lancu neodgovornosti. Stadion nikada nije smeo biti odobren za takvu utakmicu. UEFA je znala za probleme, ali je ignorisala upozorenja", smatrao je sportski advokat koji je zastupao porodice žrtava.
Transformacija engleskog fudbala
Za engleski fudbal, Hejsel je bio prekretnica. Ono što je počelo kao tragedija, na kraju je dovelo do revolucije u načinu na koji se igra organizuje i konzumira.
Vlada Margaret Tačer iskoristila je tragediju za pokretanje opsežnih reformi:
- Uvođenje CCTV sistema na svim stadionima I ulicama u okolini stadiona
- Ukidanje stojećih tribina i prelazak na stadione sa isključivo sedećim mestima
- Zabrana konzumiranja alkohola na tribinama
- Uvođenje identifikacionih kartica za navijače
- Formiranje specijalizovanih policijskih jedinica za fudbalske utakmice
Ove mere su vremenom transformisale kulturu navijanja u Engleskoj. Stadioni su postali sigurniji, publika raznovrsnija, a huliganizam je značajno smanjen. Hejsel je predstavljao najnižu tačku engleskog fudbala, ali i početak njegove renesanse. Iz te tragedije iznikla je Premier liga, moderni stadioni i nova navijačka kultura.
Dugoročne pouke i nenaučene lekcije
Iako je Hejsel doveo do strašne tragedije, ali i do mnogih pozitivnih promena, neke lekcije ostale su nenaučene. Organizacija utakmica visokog rizika i danas predstavlja izazov za fudbalske vlasti.
Problem je što se nakon svake tragedije sistem fokusira na specifične aspekte - infrastrukturu, policiju, navijače - ali retko sagledava širu sliku. Fudbalsko nasilje je simptom dubljih društvenih problema koji se rešavaju samo površno.
Ovo se pokazalo tačnim nakon tragedije u Hillsborough-u 1989. godine, gde je 96 navijača Liverpula izgubilo život zbog loše organizacije i policijskih grešaka. I tada, kao i na Hejselu, sistemski problemi bili su zanemareni, a krivica prebačena na navijače.
Pomirenje: Dug i težak put
Prve inicijative: "Amicizia"
Pojmovi pomirenja i oprosta često zvuče apstraktno kada se radi o takvim tragedijama, ali stvarne inicijative dale su konkretne rezultate. Simboličan trenutak dogodio se 2005. godine, kada su se Liverpul i Juventus sreli u Ligi šampiona.
Pre utakmice na Enfildu, navijači Liverpula napravili su ogromnu koreografiju sa natpisom "Amicizia" (Prijateljstvo) i minutom ćutanja odali počast žrtvama. Navijači Juventusa uzvratili su aplauzom, ali i negodovanjem, a neki su i zaplakali.
Posebno značajan projekat je "Hejsel Edukacioni Program" koji je počeo 2010. godine. Kroz njega, mladi navijači iz Italije i Engleske zajedno uče o tragediji, njenim uzrocima i posledicama.
Zaboravljena neodgovornost: Mediji i širenje mržnje
Aspekt koji često izostaje iz analize tragedije je uloga medija u raspirivanju tenzija. Nedeljama pre utakmice, i italijanski i engleski tabloidi potpirivali su antagonizam između navijača.
Nakon tragedije, isti mediji koji su raspirivali mržnju okrenuli su se protiv navijača, markirajući sve engleske navijače kao "zveri" i "ubice", čime su dodatno otežali proces pomirenja.
Neodgovorna UEFA i institucije
UEFA je takođe igrala problematičnu ulogu, kako pre tako i nakon tragedije. Ignorisanje upozorenja o stanju stadiona i neadekvatnim merama bezbednosti bilo je prvi korak u lancu neodgovornosti.
Posebno je problematična bila odluka da se utakmica ipak odigra nakon tragedije. Platini je kasnije priznao da je ta odluka bila "najveća greška u mojoj karijeri", ali je tvrdio da su vlasti insistirale na tome zbog straha od daljih nereda.
Zaključak: Od tragedije do transformacije
Događaji u Rimu 1984. i na Hejselu 1985. godine neraskidivo su povezani u lancu uzroka i posledica. Ono što je počelo kao sportsko rivalstvo pretvorilo se u spiralu nasilja koja je kulminirala jednom od najvećih tragedija u istoriji sporta.
Hejselska tragedija nije predstavljala izolovani incident. Bila je kulminacija niza problema koji su dugo tinjali u evropskom fudbalu: neadekvatna infrastruktura, loša organizacija, neefikasne mere bezbednosti, i duboko ukorenjeni huliganizam koji su vlasti predugo ignorisale. Dodatni sloj zapaljive situacije bio je prethodni sukob između navijača Liverpula i Rome, koji je ostavio otvorene rane i želju za osvetom.
Ali iz tog mraka iznikle su i promene koje su transformisale fudbal. Moderni stadioni, nove mere bezbednosti, promenjena kultura navijanja - sve su to nasleđa Hejsela, iako po strašno visokoj ceni.
Možda najvažnija lekcija Hejsela nije vezana za infrastrukturu ili policijsko obezbeđenje, već za fundamentalno pitanje - šta sport zaista predstavlja u našim životima i društvu. Kada identifikacija sa klubom postane važnija od ljudskosti, kada rivalstvo preraste u mržnju, sport gubi svoju plemenitu svrhu.
Fudbal je samo igra. Neverovatno lepa igra, ali ipak samo igra. Nijedan rezultat, nijedan trofej, nijedno rivalstvo ne vredi ljudskog života.
Četrdeset godina nakon tragedije, ta jednostavna istina i dalje stoji kao najvažnija pouka Hejsela - pouka koju moramo stalno iznova učiti kako se tragedije ne bi ponavljale.


Evropski fudbal Apr. 03, 2025

Evropski fudbal Apr. 01, 2025

Evropski fudbal Mar. 31, 2025

Evropski fudbal Mar. 17, 2025
Komentari | Podijeli vijest
Podijeli sadržaj
Ako Vam se svidjeo ovaj članak, podijelite ga sa svojim prijateljima.
Facebook
X
Viber
WhatsApp
Telegram