Posljednji zlatni gol
Danas, produžeci funkcionišu kao i prije ere zlatnog gola – 30 minuta dodatne igre, a ako nema pobjednika, slijede penali. Mnogi i dalje romantiziraju eru zlatnog gola, ali je jasno zašto je nestao. Fudbal je igra trenutaka, prilika, preokreta – a zlatni gol je bio previše konačan, previše brutalan. Ali onih nekoliko golova koji su odlučili velike utakmice? Oni će ostati upamćeni zauvijek.
16.05.2025. 12:34h

Fudbal je sport koji često balansira između tradicije i inovacije. Tokom godina, razna pravila su dolazila i odlazila, ali malo koje je izazvalo toliko emocija i kontroverzi kao pravilo zlatnog gola. Nastalo iz želje da se produžeci učine uzbudljivijim, ono je donijelo neke od najdramatičnijih trenutaka u historiji fudbala – ali je, nakon samo nekoliko velikih turnira, nestalo iz igre.
Kako je nastao zlatni gol?
Do početka 90-ih, produžeci su bili statični i oprezni. Timovi su se plašili rizika, često čekajući penale umjesto da jure pobjedu u dodatnih 30 minuta igre. FIFA i UEFA su željele promjenu. Ideja je bila jednostavna: ako jedan tim postigne gol u produžetku, utakmica odmah završava. Cilj? Više napadačkog fudbala i manje penala.
Najspektakularniji zlatni golovi u istoriji:
Oliver Bierhoff – EURO 1996
Prvi veliki turnir sa zlatnim golom odmah je donio historijski trenutak. Njemačka i Češka sastale su se u finalu na Wembleyju. Česi su poveli golom Patrika Bergera, ali je Oliver Bierhoff izjednačio u 73. minuti. A onda, u 95. minuti, stigao je trenutak koji je promijenio turnir – Bierhoff je primio loptu na ivici šesnaesterca, šutirao, i uz pomoć odbitka savladao češkog golmana. Njemačka je postala prvak Evrope, a fudbal je dobio svoju prvu veliku priču o zlatnom golu.
Laurent Blanc – Svjetsko prvenstvo 1998
Dvije godine kasnije, Francuska je organizovala Mundijal i pravilo zlatnog gola opet je bilo na sceni. U osmini finala, Francuzi su se mučili protiv Paragvaja. Igrala se 114. minuta kada je Laurent Blanc, centralni bek koji se rijetko nalazio u ovakvim situacijama, zatresao mrežu i poslao Francusku u četvrtfinale. Bio je to prvi i jedini zlatni gol u historiji Svjetskih prvenstava – i nagovještaj da će domaćin otići do kraja.
David Trezeguet – EURO 2000
Ako postoji zlatni gol koji je ušao u legendu, onda je to svakako onaj Davida Trezegueta u finalu Eura 2000. Italija je već slavila, vodila do 94. minute, ali ih je Wiltord šokirao izjednačenjem u posljednjim trenucima – a onda je Trezeguet zauvijek promijenio historiju. U produžetku, Trezeguet je dobio loptu od Piresa, savršeno uhvatio volej i donio Francuskoj drugu veliku titulu u dvije godine. Zlatni gol je tada izgledao kao pravilo koje donosi epske završetke.
Zašto je ukinut?
Ali, kao i svaka inovacija, i zlatni gol je imao svoje kritičare. Umjesto da podstakne napadački fudbal, često je donosio suprotan efekat – timovi su se plašili da prime gol, pa su igrali još zatvorenije. Uz to, poraz odjednom nije bio samo bolan – bio je surov. Nije bilo prilike za povratak, nije bilo vremena za reakciju.
Evropsko prvenstvo 2004. bilo je posljednji veliki turnir na kojem se igralo po pravilu zlatnog gola. Tačnije, po pravilu srebrenog gola, kojeg je UEFA uvela sezonu ranije. On se smatrao sredstvom za smanjenje vjerovatnoće izvođenja penala bez neposredne opasnosti i percipirane nepravednosti zlatnog gola, jer je gubitniku davalo ostatak prvog petnaestominutnog perioda produžetka da napravi preokret. Utakmica više nije završavala istog trenutka kada ekipa postigne gol kao što je to bio slučaj sa Zlatnim golom.
Upravo na Euru 2004. pao je i posljednji takav pogodak u historiji – Traianos Dellas je u polufinalu pogodio za Grčku protiv Češke i odveo svoju zemlju u nezaboravno finale. Grčka je kasnije osvojila turnir, ali FIFA i UEFA su već tada shvatile da je vrijeme da se vrate klasičnim pravilima.
Danas, produžeci funkcionišu kao i prije ere zlatnog gola – 30 minuta dodatne igre, a ako nema pobjednika, slijede penali. Mnogi i dalje romantiziraju eru zlatnog gola, ali je jasno zašto je nestao. Fudbal je igra trenutaka, prilika, preokreta – a zlatni gol je bio previše konačan, previše brutalan.
Ali onih nekoliko golova koji su odlučili velike utakmice? Oni će ostati upamćeni zauvijek.