Paradoks Kemnicera: Klub Karla Marksa postao je simbol radikalne desnice
Klub je osnovan 1966. godine pod imenom FC Karl-Marx-Stadt, što je odgovaralo tadašnjem imenu grada, a funkcionisao je kao jedan od vodećih klubova DDR-a
14.03.2025. 19:15h

Politika na tribinama nije nova pojava, što se često može videti na stadionima širom sveta. Navijači različitih klubova ističu parole koje odražavaju njihova politička uverenja. Poslednjih godina novinske stupce pune vesti o usponu desnice, naročito u Nemačkoj. Ekonomska, socijalna, demografska i kulturna raslojavanja doprinela su ogromnim razlikama u nemačkom društvu. Upravo zbog toga desnica je posebno ojačala na istoku, odakle dolazi i klub koji je tema našeg današnjeg teksta. U pitanju je Kemnicer (Chemnitzer FC), a posebno je zanimljivo, ali i apsurdno, to što je ovaj klub nekada nosio naziv po ideologu komunizma, Karlu Marksu. Apsurdnost i bizarnost je da je klub nekada nosio ime koje je u suprotnosti sa današnjim političkim preferencijama u istočnim delovima jedinstvene Nemačke, odnosno nekadašnje Demokratske Republike Nemačke (DDR).
Kemnicer FC je fudbalski klub iz grada Kemnica u Saksoniji, a njegova istorija odslikava turbulentne promene kroz koje je prošao istočni deo Nemačke. Klub je osnovan 1966. godine pod imenom FC Karl-Marx-Stadt, što je odgovaralo tadašnjem imenu grada, a funkcionisao je kao jedan od vodećih klubova DDR-a. Njegov najveći uspeh bilo je osvajanje prvenstva DDR-a 1966/67. Kemnicer je kao i drugi istočnonemački klubovi bio pod kontrolom države i cilj je bio da se kroz sport pokaže superiornost nacije pod komunističkom upravom. Ipak, klub je uprkos tome što je bio standardan prvoligaš DDR-a, bio u senci mnogo većih ekipa. Dinamo iz Berlina i Drezdena, Magdeburg, Vorvarts i brojni drugi bili su značajno uspešniji.
Nakon ujedinjenja Nemačke 1990. godine, grad Karl-Marx-Stadt vratio je svoje staro ime – Kemnic, a klub je sledio taj primer i preimenovan je u Kemnicer. U godinama koje su usledile, tim se borio da pronađe svoje mesto u novom fudbalskom sistemu ujedinjene Nemačke, takmičeći se uglavnom u 2. Bundesligi i 3. Ligi, dok se poslednjih godina uglavnom nalazi u Regionalligi Nordost (četvrti rang nemačkog fudbala). No, da bi klub dospeo u fokus javnosti, nije neophodan uspeh na terenu. Kada trofeji izostanu, uvek su tu navijači koji mogu da promene tok istorije. Pa makar i na negativan način. Kemnicer svoje domaće utakmice igra na “Stadion an der Gellertstraße”, koji može da primi oko 15.000 gledalaca. Ukupan kapacitet prelazi 16.000 kada se doda i oko 1.000 mesta za stajanje.
Klub ima strastvene navijače, ali njegov imidž u javnosti poslednjih godina često je dovođen u pitanje zbog povezanosti sa ekstremno desničarskim grupama.
Jedan od najkontroverznijih trenutaka dogodio se 2019. godine, kada su navijači odali počast preminulom ekstremnom desničaru (navodno povezivan sa nekim neonacističkim grupama), što je izazvalo skandal u nemačkoj javnosti. Uprava kluba pokušala je da se distancira od tog incidenta, ali šteta po reputaciju već je bila učinjena. Naime, tribina sa najvernijim navijačima istakla je transparent u kom odaju poštu preminulom aktivisti, a tadašnji kapiten Daniel Fran, se odavanju pošte pridružio skidanjem dresa ispod kojeg je bila majica sa istom porukom. Skandal, kako ga je okarakterisala nemačka javnost, učinio je popriličnu štetu klubu. Kompletno rukovodstvo podnelo je ostavku odmah nakon meča, želeći da se distancira od grupe navijača, kapitenu je odmah uručen otkaz zbog kaljanja imidža kluba, a glavni sponzor je doneo odluku da se na kraju te sezone povuče kako bi izbegao negativnu kampanju u javnosti. To je klubu donelo ozbiljne finansijske probleme. No, ni to nije bilo dovoljno da se navijači umire.
Samo nekoliko meseci kasnije, grupa navijača želeći da se ogradi od ekstremne desnice, na jednoj od tribina sa običnom publikom formirala je “Diversity Section”, odnosno deo tribine na kom se baštine različitosti. U tom sektoru postavljen je i transparent sa istom porukom u bojama duge. Nije dočekao ni kraj utakmice, jer je deo ultra ekipe zapretio navijaču koji je isti postavio.
Ovi slučajevi samo su deo primera koji ukazuju na političku podeljenost u istočnom delu Nemačke, gde su ekonomske i društvene teškoće doprinele jačanju radikalnih pokreta.
Kemnicer kao i većina klubova sa istoka Nemačke redovno prolazi kroz finansijske i organizacione probleme, ali nastavlja da se takmiči u nižim rangovima nemačkog fudbala.
Iako nekada nosilac imena Karla Marksa i deo socijalističkog sportskog sistema, Kemnicer danas simbolizuje sve kontradiktornosti postkomunističkog društva u istočnoj Nemačkoj. Kroz sportsku borbu na terenu i političke borbe van njega, ovaj klub ostaje jedan od zanimljivijih primera društvenih promena u modernoj Evropi.


Skaut FAN Apr. 01, 2025

Skaut FAN Mar. 31, 2025

Skaut FAN Mar. 30, 2025

Skaut FAN Mar. 29, 2025
Komentari | Podijeli vijest
Podijeli sadržaj
Ako Vam se svidjeo ovaj članak, podijelite ga sa svojim prijateljima.
Facebook
X
Viber
WhatsApp
Telegram