Skaut Sport
ad banner
ad banner

Kako se Barcelona vratila iz mrtvih

La Liga je živa i konkurentnija nego ikad, a Flickov tim vratio se iz mrtvih i djeluje nezaustavljivo.

17.03.2025. 11:20h

Main Article Image
Slika: Skaut Sport

4350

0

Nakon "us*ranog novembra", kako je Hansi Flick označio loše rezultate Barcelone krajem prošle godine - i užasnog decembra, došao je i januar. Mjesec je počeo kao obećavajući s važnom pobjedom u Kupu kralja protiv četvrtoligaša UD Barbastra i Flickovim prvim trofejem, španskim Superkupom, koji je Barcelona osvojila slomivši Real Madrid 5-2 u finalu. 

Zatim se La Liga vratila nakon zimske pauze i Flickov tim se vratio u normalu. Remi 1-1 protiv Getafea Josea Bordalasa označio je zajednički najgori ligaški niz u njihovoj historiji od šest bodova u nizu u osam utakmica, nešto što se takođe dogodilo u sezoni 2007/08 pod Frankom Rijkaardom. 

Negativni niz započeo je porazom od 1-0 kod Real Sociedada 10. novembra, nedugo nakon što su u istoj sedmici u oktobru pobijedili Real Madrid 4-0 na Santiago Bernabeuu i Bayern München 4-1, a završio je kada su dotakli dno u Getafeu. Barcelona se osjećala vrlo dobro u svojoj formi u drugim natjecanjima, uključujući Ligu prvaka, ali liga se počela činiti predaleko. I to je bio trenutak kada su se stvari okrenule. 

Herojski su pobijedili Benficu 5-4 nakon što su imali dva pogotka minusa 10 minuta do kraja. Onda su kod kuće pobijedili Valenciju 7-1, Alaves 1-0 i Sevillu 4-1. Izravno su se plasirali i u šesnaestinu finala Lige prvaka, a opet su razbili Valenciju, ovoga puta 5-0 u Kupu kralja, plasiravši se u polufinale u kojem će igrati protiv Atletico Madrida. 

Preporod ekipe bio je stvarnost i dogodio se u isto vrijeme kada su njihovi izravni suparnici postupno počeli posrtati. Prvi je počeo zaostajati Atletico koji je 18. januara remizirao s Villarrealom, istog dana kada je Barcelona kiksala protiv Getafea. Real Madrid iznenadio je sve porazom od Espanyola, a onda je uslijedio madridski derbi i remi 1-1, idealan rezultat za Flickovu ekipu. Oba njihova suparnika izgubila su bodove, a u jednoj utakmici ubili su dvije muhe jednim udarcem. 

Foto: Barcelona slavi osvajanje Superkupa; Guliver/AP Photo/Altaf Qadri
Atletico je potom izgubio bodove protiv Celte iz Viga, dok je ekipa Carla Ancelottija učinila isto protiv Osasune, dajući Barceloni neočekivanu zlatnu priliku protiv Rayo Vallecana (1:0) nakon što su izgubili toliko bodova i pali na treće mjesto sa sedam bodova zaostatka za Real Madridom. Dobra forma je nastavljena pobjedama kod Las Palmasa (2:0) i protiv Sociedada (4:0). Real je neočekivano poražen od Betisa pa Barcelona sada ima tri boda prednosti u odnosu na vječnog rivala. 

Ali, šta se dogodilo s Flickovim timom da ih je dovelo u ovu situaciju? Odgovor bi mogao biti njihova mlada ekipa. Nakon spektakularnog starta sezone u kojem su poveli šest bodova ispred Real Madrida, oslabili su kada su dobili sve pohvale svijeta. 

Ekipa se kasnije borila da se poveže u utakmicama protiv na papiru lakših protivnika. Navodno je tako mladoj ekipi bilo teško održati motivaciju kada ne igra na velikoj pozornici. Izgubili su utakmice od ekipa poput Las Palmasa i Leganesa, a ujedno su postali druga najbolja ekipa u Evropi u Ligi prvaka. 

Nije da je ekipi nedostajalo motivacije, već su pali u preveliko samopouzdanje zbog čega su izgubili pravac, do te mjere da su odigrali sjajnu utakmicu protiv Atletico Madrida u posljednjoj utakmici 2024. godine i na kraju izgubili 2-1. 

Božićni praznici došli su u pravo vrijeme i 2025. su se uozbiljili. Vratili su se povrijeđeni igrači, Flick je počeo imati veću vatrenu moć u svojoj ekipi, ispravljali su pogreške iz prošlosti, dobivali utakmice koje su im bile teške. 

Foto: Guliver/AP Photo/Joan Monfort
Flick je počeo raditi zamjene na poluvremenu, dok je prije radio ono što se zove 'Excel promjene' — unaprijed određene zamjene koje će se raditi bez obzira na razvoj utakmice — kako bi izbjegao povrede svoje ekipe. Sada, kada Flick vidi nešto što mu se ne sviđa tokom prvog poluvremena, odmah to promijeni kada počne drugo poluvrijeme. Tako je bilo primjerice protiv Seville 9. februara. Izveo je Gavija umjesto Fermina Lopeza i zabio je prvom loptom koju je dodirnuo. Kako se Barca dizala iz pepela i vraćala samopoštovanje, postajalo je sve realnije da se može boriti za naslov prvaka dok njihovi suparnici gube bodove. 

Ancelottijeva ekipa ušla je u bitku protiv suđenja. Nakon pisma Real Madrida u kojem se žalio na suđenje u Španiji i pozivao na promjene, došlo je do sudijske kontroverze u koju je bio uključen Jude Bellingham. Španija i dalje raspravlja o tome je li Englez rekao "je*i se" ili "od*ebi" kada je razgovarao sa sucem Joseom Luisom Munuera Monterom tokom remija njegove ekipe s Osasunom, rečenica koja je dovela do isključenja veznjaka. Klub se također sastao s CTA (Tehničkim odborom sudaca) u Las Rozasu kako bi pregledali audiosnimke utakmice protiv Espanyola koje su dovele do njihove izjave protiv sudaca. 

Foto: Hansi Flick i Pedri; Guliver/AP Photo/Armando Franca
U jeku sudačke drame Barcelona je pobijedila Rayo Vallecano s dvije akcije koje su dodatno potaknule raspravu. 

Sudija Melero Lopez dodijelio je jedanaesterac Barceloni zbog dugotrajnog držanja Iniga Martineza unutar prostora od strane Pathe Ciss. Međutim, presudio je da slični incidenti, u kojima se činilo da su Pau Cubarsi i Hector Fort faulirali Cissa u tom području, nisu bili dovoljni za dosuđivanje jedanaesterca. Osim toga, kasnije je poništio pogodak Rayo Vallecana zbog ofsajda. Jorge de Frutos je pogodio, ali je Randy Nteka bio u ofsajdu. Iako Nteka nije sudjelovao u igri, djelovao je kao paravan Barceloninom Martinezu, spriječio ga da ode u odbranu, a sudija je gol proglasio nevažećim. 

Ovo izaziva sve više kontroverzi među navijačima Barceloninih rivala jer su se Katalonci vratili u borbu titulu. Za nekoliko mjeseci u prvenstvu ih čeka Real Madrid, dok su sinoć pozitivno završili gostovanje na stadionu Metropolitano i susret s Atleticom (4-2), protivnikom s kojim igraju polufinale Kupa kralja. Nakon 70 minuta igre zaostajali su 2-0 ali su golovima Lewandowskog, Torresa (dao dva gola) i Yamala stigli do izuzetno važne pobjede. 

La Liga je živa i konkurentnija nego ikad, a Flickov tim vratio se iz mrtvih i djeluje nezaustavljivo. Ukupno, Blaugrana je ostvarila 15 pobjeda i 3 remija u 2025. godini, postigli su 58 golova u ovim utakmicama (132 u cijeloj sezoni) i primili samo 19. Zapravo, uspon Katalonaca nije ograničen samo na ofanzivnu stranu ekipe, jer su uspjeli sačuvati mrežu u 8 od 18 mečeva, primijetna razlika u odnosu na prvi dio ove sezone, kada su sačuvali mrežu netaknutom u samo 6 od 25 mečeva.

Kako se kaže, svaki cvijet mora rasti kroz prljavštinu. 

ad banner

Komentari | Podijeli vijest

ad banner